Ознака: Саше Димовски
Македонија 25.06.21 | 12:49

Димовски: Поротникот Сандев треба самиот да поднесе оставка, во спротивно се соочува со лична кривична одговорност

Судијата поротник Митко Сандев треба самиот да поднесе оставка, во спротивно се соочува со лична кривична одговорност, коментира новинарот Саше Димовски за случајот...

Македонија 25.02.21 | 12:25

Каква и да биде пресудата: Обвинителството може да побара а судот да не одлучи Мијалков да оди во притвор

Без разлика колква ќе биде казната на Сашо Мијалков утре, незвесно е дали тој ќе замине во ефективен притвор или ќе остане во домашен без разлика каква ќе биде одуката...

Македонија 08.01.21 | 12:25

Димовски: СДСМ прави план за замолчување на критичките медиуми, изедначувајќи ја партијата со државата

СДСМ се посветила на битка против лажните вести, изработиле дури и план за како да се борат со нив. Зошто Владата, иако и тоа е дискутабилно, не го прави овој план, туку...

Македонија 16.10.20 | 11:33

Доволно е да исчисти 10 адвокатски канцеларии блиски до него, ако премиерот сака да го расчисти судството

Ако премиерот сака да го расчисти судството, како што ветува и најавува, доволно е да исчисти 10 канцеларии во Скопје и така ќе го среди, рече новинарот Саше Димовски во...

Македонија 28.09.20 | 19:12

Димовски: Ако Јанкуловска е спроведена во затвор, незаконски е!

Новинарот кој со години ја следи областа на правocyдството, Саше Димовски оценува дека екс-министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска е спроведена во затвор...

Македонија 19.07.20 | 09:00

Димовски: Влада ќе прави ДУИ, партијата што ќе влезе во коалиција – потпишува капитулација

Македонската партија што ќе влезе во коалиција со блокот албански партии, ќе си потпише капитулација на зелен терен и таа Влада ќе трае до локалните избори догодина,...

Македонија 17.12.19 | 22:07

Во која бранша приправник им е шеф на примариуси: Пендаровски многу изгуби со Весна Дамева

За актуелната ситуација во правосудниот систем доволно зборува последниот избори за членови на Судскиот совет, смета новинарот Саше Димовски, а кого апсурд е во Советот...

Македонија 13.12.19 | 10:26

Димовски: Друже Стево, многу ме разочара, дозволи влашкото лоби да ти ували

Друже Стево, кажи му на прецедникот дека многу ме разочара! Дозволи влашкото лоби во СДСМ да ти ували стручна од Основен во Судски! Вака новинарот Саше Димовски реагира...

Македонија 30.09.19 | 12:20

Во обвинението Рускоска би навела: Кај МАМА по кеш наминал еден пратеник, па по него еден полицаец, па по него…

Новинарот Саше Димовски, кој со години ги следи случувањата во правосудната сфера, во текст за Сведок претпоставува што ќе се случува во случајот Рекет. Димовски вели...

Македонија 21.09.19 | 23:29

Димовски: Директорот на Шутка да биде уапсен, а Дескоска да поднесе оставка од морални причини

Директорот на Истражниот затвор „Скопје“ Есад Рахиќ да биде уапсен, а министерката Рената Дескоска да поднесе оставка од морални причини, побара новинарот Саше Димовски. Во...

Македонија 24.08.19 | 17:10

Димовски и Бежовски во „Стадион“ на Канал 77: „Рекет“ го дискредитира целиот правосуден систем

Влегуваме во нова, целосно сива зона, од која тешко ќе се излезе, бидејќи сега проблемот не е само Специјалното јавно обвинителство, туку тој навлегува во сите пори на...