За Арта Биљали Зендели од ДУИ изјавата на албанскиот претседател Еди Рама за одвојување на Македонија и Албанија во процесот на преговорите со посетата на Урсула вон дер Лајен во Бугарија е еден вид на притисок врз бугарската страна.

– Тоа покажува дека и Бугарија претставува одредени сигнали на закочување на одредени интеграциони процеси во Европа, кои по примерот на Украина не смеат да се дозволат. Институциите на ЕУ се повеќе од свесни за тоа. Сметам дека еден ваков став на Рама повеќе ќе придонесе кон забрзување на процесот на интеграција и вршење мек притисок врз Бугарија, да ги омекнат ставовите. – рече Биљали Зендели во „24 Анализа“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.