Ознака: Македонија – Албанија
Македонија 21.11.20 | 14:44

Мета во Дебар на 111-годшнината од Дебарскот конгрес: Албанско-македонските односи многу добри и стабилни

Албанско- македонските билатерални односи се многу добри, стабилни, во секој поглед, но можеме повеќе пред сè во економоијата и трговската размена, оцени албанскиот...

Македонија 29.09.20 | 10:47

„Убава Албанија“: Рама на „Фејсбук“ се фали со македонскиот кањон Лешница

„Beautiful Albania“ пишува албанскиот премиер Еди Рама на фотографија од македонскиот кањон Лешница, кој се наоѓа на Шар Планина. #BeautifulAlbania🇦🇱❤️#KanioniLeshnicës 😊 Gepostet von Edi...

Македонија 13.12.19 | 09:17

Грција е против раздвојување, Македонија и Албанија треба во пакет да добијат датум

Неформалниот работен појадок на шефовите на дипломатиите од ЕУ и од Македонија и Албанија, што се одржа во понеделникот во Брисел, по иницијатива на Грција, според грчки...

Свет 19.11.19 | 20:21

Шест членки на ЕУ согласни за нова методологија, но Скопје и Тирана да добијат преговори во март

Во писмо до претседателот на Европската комисија министрите за надворешни на шест земји-членки на ЕУ се согласуваат дека методологијата на преговорите за членство...

Македонија 21.10.19 | 09:49

Останувањето на Македонија во пакет со Албанија е штетно и за македонскиот териотријален интегритет и за границите 

Она што го зборуваат Меркел и Макрон е најдобар доказ дека Македонија не смееше да дозволи да се створи групата Македонија – Албанија, смета Александар Николоски. Според...

Македонија Свет 20.10.19 | 16:24

Младиот Сорос ја обвини ЕУ за албанофобија

„Постојат прикриени предрасуди и нетрпеливост кон етничките Албанци во Западна Европа, што не може да се потценат при одбивањето на Албанија и Северна Македонија...

Македонија 16.10.19 | 10:43

Грчки медиуми: Не за Скопје и Тирана за почеток на пристапни преговори со ЕУ

Совет за општи работи на ЕУ: Блокада на преговорите со Албанија и С. Македонија“; „Не за Скопје и Тирана за почеток на пристапни преговори“; „Француска блокада на пристапните...

Македонија 13.10.19 | 21:59

Нема раздвојување од Албанија: За големите сили реформите во Македонија се на ниско ниво како во Албанија

Не доаѓаат позитивни сигнали од ЕУ за Македонија. Ако треба да направам оценка денес, мислам дека најдоброто што може Македонија да го очекува е многу услови, откако...

Македонија 09.10.19 | 21:39

Италија се подготвува за вето: или Албанија и Македонија или ниту една

Нема промена на ставот за започнување на преговори за Албанија по дискусијата во холандскиот парламент за започнувањето на преговорите на Албанија и Македонија со...

Македонија 05.10.19 | 15:35

Германија предлага датум за преговори со Македонија, но не за Албанија

Според информациите на „Ројтерс“ Германија предлага одвојување на Македонија и Албанија во обид да постигне компромис помеѓу сите земји членки на ЕУ на 15-ти октомври. Според...

Балкан 26.09.19 | 11:59

„Катимерини“: Северна Македонија и Албанија клучни за одржување на рамнотежата на Балканот

Северна Македонија и Албанија се клучни земји за одржување на чувствителната рамнотежа на Балканот и иако веќе се членки на НАТО, тие треба да бидат вклучени и во Европската...

Македонија 23.09.19 | 08:42

Могерини: Преговорите со Северна Македонија и Албанија клучни и за ЕУ

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика, Федерика Могерини синоќа се сретна со премиерите и министри на шесте земји од Западниот Балкан, информираат од...

Македонија 16.09.19 | 14:28

Владата на Заев е покорумпирана и од таа на Рама

Групата со Албанија за членство во ЕУ е лоша работа призна и Димитров, ама сега никој не сака да ја раздвои Македонија зашто Владата на Заев е покорумпирана и од таа на...

Македонија 25.06.19 | 14:21

Николоски: Групата со Албанија е најголемото зло што можеше да ни се случи на патот кон ЕУ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, кој на летната сесија на Парламентарното Собрание  на Советот на Европа, присуствува како почесен гостин на Советот...

Балкан 15.06.19 | 23:29

Хоџа: Можна федерализација на Македонија ако продолжи кон ЕУ без Албанија

Абит Хоџа, докторанд на Институтот за комуникациски науки и медиумски истражувања на Универзитетот „Лудвиг Максимилијан“ во Минхен и предавач на универзитетот во...