Ознака: датум за преговори
Македонија 07.07.21 | 18:30

Димитров: Ако тоа што сме Македонци и зборуваме македонски јазик е пречка за преговори, тогаш е подобро да не ги почнуваме

Процесот на пристапување, доколку се искористи правилно поддржан со политичка волја за промена и трансформација, е најдобрата алатка за реформи и ниту една земја-членка...

Македонија 28.06.21 | 18:24

Заев: Не би ги кревал надежите за 6 октомври, пологично е зелено светло да добиеме во декември

Иако на 6 октомври има закажано самит за Западен Балкан и за проширувањето на ЕУ, премиерот не очекува тогаш да дојде до повлекување на блокадата од страна на Бугарија....

Македонија 28.06.21 | 13:03

САД разочарани што Македонија не ги почна преговорите за членство во ЕУ

Ние сме навистина разочарани од фактот што Република Македонија не ги започна пристапните преговори за членство во Европската унија и постојано ја испраќаме пораката...

Македонија 26.06.21 | 09:49

Мас, Силва и Логар: Крајно сме загрижени што не успеавме да започнеме пристапни преговори со Македонија и Албанија

Напорна работа во престојниот период со цел брзо надминување на моменталната блокада, откако Македонија и Албанија не добија зелено светло за почеток на преговорите...

Македонија 25.06.21 | 19:42

Николоски: Со оваа влада на Заев Македонија нема да има датум за преговори

Од различни причини Македонија не добива датум за преговори од 2018 година до денес. Сум ги споделувал во јавноста дали е тоа договорот да се влезе во иста група со Албанија,...

Македонија 23.06.21 | 11:43

Портите на ЕУ затворени, Македонија национално понижена – ќе има ли одговорност од Заев

Ќе понесе ли премиерот Зоран Заев одговорност за недобивањето датум за преговори? Откако распродаде се, промени име на државата, ја смени историјата, вратите на ЕУ останаа...

Балкан 23.06.21 | 11:05

Бугарија ја поддржа Албанија за преговори со ЕУ

Министерството за надворешни работи на Бугарија вчера ги соопшти причините зошто ја блокирала уште еднаш Македонија во ЕУ и објави дека нејзиниот претставник на седницата...

Македонија 23.06.21 | 09:00

Македонија нема датум затоа што во ЕУ не сакаат да си имаат работа со криминалците од ДУИ и СДСМ

Македонија нема датум затоа што во ЕУ не сакаат да си имаат работа со криминалците од ДУИ и СДСМ, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Македонија е на 111 место на листата на Транспаренси....

Македонија 22.06.21 | 23:33

Вархеји: Почеток на преговорите со Македонија и Албанија останува приоритет

Почеток на преговорите за пристапување во ЕУ со Македонија и Албанија останува приоритетно прашање, порача вечерва еврокомесарот за проширување и соседска политика...

Македонија 22.06.21 | 23:00

Сијарто: Доколку ЕУ наскоро не започне преговори со Македонија и Албанија, ќе го изгуби Западен Балкан

Унгарскиот министер за надворешни работи Питер Сијарто денеска изјави дека доколку Европската унија не преземе навремени чекори во врска со проширувањето, може да...

Македонија 22.06.21 | 22:02

Османи: Не можат тие да нѐ блокираат, колку што ние сме упорни во процесот

Бујар Османи, министерот за надворешни работи е вечерва гостин во „Клик Плус“ на ТВ21. Зборуваме за бугарското вето, најновото денеска на самитот во Луксембург. Меѓутоа...

Македонија 22.06.21 | 20:37

Димитров: Ако не може да ги отвориме европските врати поради македонскиот јазик, нема да ги отвораме тие врати

„Уште кога започна овој процес, кога се интензивираа напорите на германското претседателство, кажав дека сум ок со тоа дека ако не може да ги отвориме вратите поради...

Македонија 22.06.21 | 20:03

Андоновски: Ние предупредувавме дека датумот е недостижен додека е Заев на власт

Стефан Андоновски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на гостувањето на телевизја Телма во емисјата „Топ тема“ рече дека тоа што Македонија не доби датум за старт...

Македонија 17.06.21 | 13:33

Милошоски: Денес во Софија триото Заев-Бујар и Димитров ќе се обидат да ја релативизираат сопствената манипулација од 2018-та

Во јуни 2018та се појави легендарната фотографија со која квартетот Заев-Бујар-Димитров-Анѓушев ги излажаа македонските граѓани дека е добиен датум за почеток на преговорите...

Македонија 15.06.21 | 21:42

Османи песимист – ако не на 22 јуни, којзнае кога

Министерот за надворешни работи Бујар Османи информира дека утре во собраниската Комисијата ќе има можност отворено да разговара со пратениците за, како што вели, хронолошки...

Македонија 15.06.21 | 21:30

Веќе никој од власта не го гледа датумот: Нашето членство во ЕУ нема да биде лесно

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска во своето гостување во емисијата „24 Анализа” на „Телевизија 24” вели дека земјава мора постојано да има листа на задачи...

Македонија 15.06.21 | 11:14

Пред неколку недели велеше дека треба да бараме алтернатива: Заев сега вели дека нема ниту план Б, ниту алтернатива за ЕУ

Нема ниту план Б, ниту алтернатива за ЕУ. Ги слушав овие дебати ајде да влеземе во Европската економска зона, ние сме во ЕЕЗ, имаме еден отсто царина со ЕУ. Ние тргуваме...

Македонија 12.06.21 | 17:21

Османи: Невообичаено е зголемена активноста во ЕУ за почеток на преговорите, но исходот е непредвидлив

Се забележува една невообичаена зголемена активност од сите земји-членки за Македонија да ги почне преговорите со ЕУ, истакна министерот за надворешни работи Бујар...

Македонија 10.06.21 | 22:33

Макрон – Заев: Време е за преговори, без одложување

Вашата земја заслужува да ги почне преговорите без одложување, му порача вечерва францускиот претседател Емануел Макрон на премиерот Зоран Заев за време на заедничката...

Свет 10.06.21 | 18:38

РТС: Преговорите на ЕУ со Македонија и со Албанија на агендата на европската турнеја на Бајден

„САД и ЕУ ќе го засилат својот заеднички ангажман на Западен Балкан, вклучувајќи го и дијалогот за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина и поддршката на...