Ознака: датум за преговори
Македонија 22.01.21 | 17:17

Османи: Tоa што Македонија не ги почна преговорите е неуспех и на ЕУ

Процесот на проширување на ЕУ нема алтернатива. И кога велам нема алтернатива не мислам само за нас за земјите од Западен Балкан, туку и за нив државите од ЕУ. Без разлика...

Македонија 15.01.21 | 09:16

Шекеринска: Меркел излезе и кажа оваа година ги почнуваме преговорите со Cеверна Македонија

Од серијата на лажни вести кажани како факти, од ветени, а ненаправени работи од страна на власта, наречена „Да не се заборави“, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан...

Македонија 16.12.20 | 21:10

Бугарија не е единствена држава која што нè блокира за отпочнување на преговорите со ЕУ

Првиот аспект од Заклучоците покажуваат дека за разлика од тоа како не лажеше СДСМ, Бугарија не е сама во блокирањето односно постигнат е консензус на ниво на земјите...

Македонија 16.12.20 | 15:32

Задоволени се барањата на Бугарија: Oдблокирани заклучоците на ЕУ

Одблокирани се заклучоците за Западен Балкан со тоа што е пронајдена компромисна реченица која ги задоволува бугарските барања за добрососедските односи и тие ќе...

Македонија 10.12.20 | 11:28

„Политико“ за состојбата на Македонија: Ни „Мути“ не можеше да направи сè да биде подобро

Во поголемиот дел од изминатата деценија и половина, ЕУ генерално можеше да смета дека германската канцеларка Ангела Меркел ќе дојде на помош за се, но случувањата во...

Македонија 09.12.20 | 18:33

„Not later than Oктомври“: Заев излажа дека има писмена гаранција дека преговорите ќе почнат минатиот октомври

На Министерскиот совет написмено добивме правно формална гаранција дека не подоцна од октомври ќе добиеме датум за почеток на преговорите. Вака зборуваше премиерот...

Македонија 08.12.20 | 22:39

„Вярно или не?“ – бугарското МНР официјално се мајтапи со Димитров

Додека во Македонија се етикираат критичките медиуми како расадници за лажни вести, надвор од цензурата на Владата работите стојат поинаку – бугарското МНР го посочува...

Македонија 07.12.20 | 08:42

Македонија утре ќе го добие четвртото вето во помалку од 2 години

Советот на министри на ЕУ (GAC) закажан за утре, 8 декември, ќе се одржи преку видеоконференциска врска на министрите, без присуство, соопшти пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио...

Македонија 03.12.20 | 08:28

Бугарија нема да попушти, ветото веќе е сигурно

 Амбасадорите на ЕУ вчера повторно не успеаја да постигнат договор за заклучоците за отворање на преговорите со С Македонија. Бугарија и натаму инсистира нејзините...

Македонија 01.12.20 | 08:04

Само уште Меркел се надева дека ќе почнеме преговори

Македонија е во очекување на состанокот на министерскиот совет на Унијата на почетокот на овој месец и на можноста да се даде зелено светло за преговарачката рамка,...

Македонија 21.11.20 | 17:38

„Нот лејтр ден октомври“: Помина и ноември – ниту Заев добил гаранции ниту Македонија датум за преговори

Три години го добиваме датумот за почеток на преговорите, но тој никако да дојде. Сме добиле, не сме добиле, па селфиња, па лајкови, па прослави за на крајот, овој ноември...

Македонија 21.11.20 | 12:36

„Манипулирате!“: Шекеринска не знае кога ќе почнат преговорите, зашто датум за преговори НЕМА!

Потсетување на еден антологиски дуел меѓу потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски и вицепремиерката Радмила Шекеринска, во кој цела вечер не знаеше да...

Македонија 17.11.20 | 12:59

Преспaнски има – преговори нема: Заев и Димитров предвреме ги преименуваа документите и институциите во „Северни“

Ветото од Бугарија за почеток на преговорите со ЕУ во голема мера е поврзано со спроведувањето на договорот со Грција во делот со отворањето на поглавјата. Во моментов...

Македонија 02.11.20 | 11:05

Холандија дозволи преговори за Македонија, се чека на Бугарија

Владата на Холандија не гледа никаква пречка и дава зелено светло за одржување на првата меѓувладина седница со Македонија, јави „Ора њуз“ телевизија. Според...

Македонија 29.10.20 | 16:35

Заев не слушнал и не видел дека треба да добиеме бугарски корени за да почнеме преговори

Она што јас можам да го потврдам е дека немам некои нови информации кои што ги пишуваат меѓународните портали, а нашите медиуми ги пренесуваат, вели премиерот Заев по...

Македонија 27.10.20 | 16:30

Димитров по средбата со Бон во Париз: Заслуживме место во визијата на Франција за иднината на Европа

Со средбата со државниот секретар за европски прашања во Министерството за Европа и надворешни работи на Франција, Клеман Бон, заменик претседателот на Владата задолжен...

Македонија 22.10.20 | 16:09

ЕК сака да почнеме преговори, но проблемот со Бугарија останува

Заменик генералниот директор во Европската Комисија задолжен за проширување и соседска политика, Мачеј Поповски, истакна дека неговата институција прави сѐ за да се...

Македонија 30.09.20 | 18:16

Мас: Германија го поддржува почетокот на преговорите до крајот на 2020

Германија го поддржува почетокот на преговорите на Македонија со ЕУ до крајот на годината, истакна германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас на видеосредбата...

Македонија 24.09.20 | 13:27

Стигна новиот шамар од Бугарија: Ќе кажеме дека не е време за меѓувладина конференција

Бугарија нема да се спротивстави, но ќе каже дека не е време да се закаже датум за одржување на првата меѓувладина конференција за почеток на преговорите за пристапување...

Македонија 03.09.20 | 08:55

Иако уште не сме добиле ни датум: Владата планира за четири години да отвори најголем дел од поглавјата во преговорите

Новата Влада планира во следните четири години да отвори 80 отсто од поглавјата во преговорите за влез во Европската Унија и да ги донесе европските стандарди дома. Ова,...