Ознака: датум за преговори
Македонија 22.10.20 | 16:09

ЕК сака да почнеме преговори, но проблемот со Бугарија останува

Заменик генералниот директор во Европската Комисија задолжен за проширување и соседска политика, Мачеј Поповски, истакна дека неговата институција прави сѐ за да се...

Македонија 30.09.20 | 18:16

Мас: Германија го поддржува почетокот на преговорите до крајот на 2020

Германија го поддржува почетокот на преговорите на Македонија со ЕУ до крајот на годината, истакна германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас на видеосредбата...

Македонија 24.09.20 | 13:27

Стигна новиот шамар од Бугарија: Ќе кажеме дека не е време за меѓувладина конференција

Бугарија нема да се спротивстави, но ќе каже дека не е време да се закаже датум за одржување на првата меѓувладина конференција за почеток на преговорите за пристапување...

Македонија 03.09.20 | 08:55

Иако уште не сме добиле ни датум: Владата планира за четири години да отвори најголем дел од поглавјата во преговорите

Новата Влада планира во следните четири години да отвори 80 отсто од поглавјата во преговорите за влез во Европската Унија и да ги донесе европските стандарди дома. Ова,...

Македонија 28.08.20 | 17:33

Жбогар ветува преговарачка рамка но не и преговори за новата влада

Евроамбасадорот Самуел Жбогар по денешната посета на Куманово во однос на неговите очекувања од преговарачкиот процес и меѓувладината конференција закажана за 10-ти...

Македонија 27.06.20 | 21:36

Димитров конечно го откри датумот: Преговори ќе почнеме на 16 јули

Ако ние продолжиме по овој зацртан пат, пристапните преговори ќе бидат отворени за време на германското претседателство со Советот на ЕУ, истакна носителот на листата...

Македонија 25.06.20 | 12:36

Уште не се објавуваат преговарачките рамки за Македонија и Албанија

Европската Комисија (ЕК) сѐ уште не ги „финализирала“ преговарачките рамки за Македонија и Албанија. Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, повеќепати изјави...

Македонија 20.05.20 | 09:19

„Манипулирате!“: Шекеринска не одговори кога ќе почнат преговорите

Јас поставувам јасно прашање: Кога ќе почнат преговорите со ЕУ, вие манипулирате, обвини Александар Николоски во вчерашниот дуел на ТВ 24 со Радмила Шекеринска. Додека...

Балкан 06.05.20 | 12:16

Пленковиќ си ги препиша заслугите што Македонија доби одлука за почеток на преговори со ЕУ

Мартовската одлука за започнување преговори за членство со  Македонија и Албанија ќе остане запишана во историјата како политичко наследство на хрватското претседавање...

Македонија 06.05.20 | 10:40

Нов шамар за Македонија – ЕУ застанува зад барањата на Бугарија?

Порталот „Еуроактив“, кој вообичаено има речиси 100% точни информации поврзани со ЕУ прашањата, тврди дека постои документ во кој Европската унија ќе инсистира Македонија...

Македонија 22.04.20 | 14:51

Метелко-Згомбиќ: Ја чекаме преговарачката рамка на ЕК за преговорите со Македонија

Хрватското претседателство е во исчекување на преговарачката рамка што ќе ја понуди Европската Комисија за пристапните преговори со Македонија, по што прашањето ќе...

Македонија 06.04.20 | 12:03

Сијарто: Почеток на преговорите најдоцна во јуни

Ви честитам што минатата недела добивте согласност за започнување на преговорите со ЕУ и што станавте 30-та членка на НАТО. Ние во Европскиот совет ќе се обидеме да издејствуваме...

Македонија 25.03.20 | 15:34

Зеколи: Друже Заев, кажи ни кога е датумот за да ти честитаме

Сакам да бидам меѓу првите кои ќе му честитаат на Заев за почетокот на преговори со ЕУ, вели политичкиот аналитичар и поранешен абасадор Арсим Зеколи за датумот без...

Македонија 24.03.20 | 18:28

ЕК за „Република“: Датум за преговори засега нема, посакуваме што поскоро да почнат

Европската комисија потврдува дека денешнатa одлука на министрите за европски работи за почеток на преговори со Македонија не значи и датум за нивен почеток. „Република“...

Македонија 24.03.20 | 16:31

Македонија исклучок: Кога Србија, Црна Гора и Хрватска добиja датум за преговори, имаше и конкретен термин

Денешната одлука на министрите за европски работи на земјите членки на ЕУ за отворање на преговорите за полноправно членство со Македонија и Албанија на прв поглед...

Македонија 24.03.20 | 15:34

Илиевски: Добивме датум или „условена мапа за датум“??

Богдан Илиевски на својот фејсбук профил напиша: ДОБИВМЕ ДАТУМ ИЛИ „УСЛОВЕНА МАПА ЗА ДАТУМ“?? Чекај, чекај сега…. За Црна Гора, на пример, се доделил КОНКРЕТЕН датум...

Македонија 24.03.20 | 14:58

Димитров се заблагодари на ЕУ, но не го кажува датумот

Министерот за надворешни работи Никола Димитров и изрази благодарност на Европската Унија за денешната одлука за отворање преговори со Македонија, без притоа да информира...

Македонија 24.03.20 | 14:35

Македонија доби датум без датум

Еврокомесарот за проширување на Унијата Оливер Вархеји преку Твитер соопшти дека земјите членки постигнале политичка согласност отворање преговори со Македонија...

Македонија 24.03.20 | 13:22

„Ројтерс“: ЕУ ќе ни даде датум без датум

Земјите членки на Европската Унија денес веројатно ќе им дозволат на Македонија и на Албанија да почнат преговори за членство, но нема да определат датум за тоа, јавува...

Македонија 18.03.20 | 19:43

Нема датум во март: ЕУ го одложи самитот, следна шанса во мај

Се одложи Самитот на ЕУ на кој требаше да се разговара за датум за преговори.Шефовите на држави и влади за прв пат нема да отпатуваат во Брисел за редовен Европски Совет. Европскиот...