Како што неговиот претходник и мецена, Зоран Заев, ветуваше „сидро кое ќе влече напред“ така Димитар Ковачевски зборува за аманет оставен од синови и ќерки.

Од едицијата „чист македонски јазик“ на Ковачевски издвојуваме и:

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.