Претседателот на собраниската комисија за европски прашања и поранешен министер за образование Арбр Адеми во емисијата „24 анализа“ велерва рече дека е изненаден од протестите против францускиот предлог.

Протестите се загарантирани со Устав и се организираат во рамките на законите и секогаш е дозволено да се изрази револт. Во вакви околности, не очекував протести, дека четирите најголеми политички партии се стремевме за постигнување на стратешките цели, НАТО и ЕУ. Во протоколот е во насока на имплементација на еден дел од договорот зсо Бугарија, кој не е дел од Преговарачката рамка. Треба да се воздржиме од насилство, протестот треба да биде исконтролиран. Се работи за наш имот и нне треба да оставиме лоша слика. Имаме лажни пропафанти и партиски пропаганди. Не е време да се делиме на патриоти и предавници, рече Адеми, кој неодамна отиде против својот совет и баш неконтролирано и насилно изрази „протест“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.