Претставата „Можат ли птиците да се забавуваат?“ во режија на Никола Исаковиќ, продукција на „Битеф театар“ од Белград, ќе гостува вечерва во 20 часот во киното „Фросина“, во рамките на 47. издание на „Млад отворен театар“ (МОТ). Автор на претставатга е Тијана Грумиќ, а настапуваат изведувачи – куклари: Младен Милојковиќ, Данило Бртакочевиќ и Ана Милосављевиќ. За сценографијата и куклите – објекти се задолжени Јована Матиќ и Ема Павловиќ.

Во 22 часот на сцената „25 Мај“, ќе гостува Турскиот театар од Скопје со претставата „Шопинг и факинг“, во режија на Шенај Мандак. Претставата е во селекција за наградата БИШ 2022, за најдобра домашна претстава меѓу два фестивала. За претставата е обезбеден превод на македонски и на англиски јазик. Автор е Марк Равенхил. Улогите ги толкуваат: Метин Ибрахим, Стефанија Начевска, Накан Дачи, Ебру Мусли и Селпин Керим. Продуцент е Тадеа Павловска, сценографијата – Мартин Манев, костимите на Ивана Секулоска, драматург Стефан Миленков. Музиката е на Лука Јанкукоски, а кореографијата – Кренаре Невзати-Кери. Визуелен уметник на претставата е Муамер Вишко.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.