Игор Дурловски на Фејсбук објави дека неговата сопруга Ана ќе одржи голем новогодишен концерт со Штутартската филхармонија откако ги избришаа од репертоарот на Македонската филхармонија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.