Ознака: Македонска филхармонија
Култура 25.09.20 | 09:30

Филхармонија: Беа одбрани стихови кои ќе сведочат за трагичното укинување на ОА, за да го поткрепат делот од сценариото во кој се говори за најтешкиот период на Црквата

Како институција, навистина не можеме да разбереме од каде потребата на некои луѓе да бараат начини да го оцрнат најсветлиот духовно-културен настан во последниов период,...

Култура 03.09.20 | 12:34

Густав Малер за старт на новата концертна сезона на Филхармонија

По пауза од шест месеци поради коронавирусот, Филхармонија вечер, во 20 часот, ќе ја почне новата концертна сезона со концерт симболично насловен „Звук на два метри“....

Култура 01.09.20 | 13:43

Филхармонија ја почнува концертната сезона, по две децении добива шеф –диригент

По пауза од шест месеци поради коронавирусот, Филхармонија в четврток, со почеток во 20 часот, ќе ја почне новата концертна сезона со концерт симболично насловен „Звук...

Култура 27.08.20 | 14:35

Со 30 отсто публика и посебни протоколи започнува новата сезона во Филхармонија

Филхармонија соопшти дека по пауза од неколку месеци ќе почне со реализација на своите концерти. Првиот концерт со кој се отвора новата сезона 2020-2021 е на 3 септември...

Музика 05.02.20 | 10:23

Масимо Савиќ: Ова е конечно она што Скопје го заслужува, сала со одлична акустика

Со синоќешниот концерт заврши гостувањето на хрватскиот пејач Масимо Савиќ во Скопје. Двата концерти се одржаа во салата на Македонската флхармонија, за која уметникот...

Култура 04.02.20 | 11:01

„Штурецот и мравката“ и “Бакнеж и танго“ во Филхармонија

Овој и следниот викенд Македонската филхармонија организира два концерти за кои постојано се бара карта повеќе. Првиот е „Штурецот и мравката“ наменет за најмладите...

Музика 17.12.19 | 12:10

Масимо Савиќ со два концерти во Македонска филхармонија

По пауза од три години, најквалитетниот пејач на Балканот, без конкуренција, Масимо Савиќ и еден од најомилените изведувачи на македонската публика, доаѓа во Скопје...

Култура 28.11.19 | 10:29

Концерт на камерниот состав на Штеграјф оркестар во Македонската филхармонија

На 3 декември, со почеток во 20 часот, салата на Македонската Филхармонија, концерт ќе одржи камерниот состав на STEGREIF.orchester (Штеграјф.оркестар). Репертоарот на оркестарот...

Култура 11.11.19 | 10:33

Концерт во Вадим Глузман еден од најдобрите виолинисти!

„Меѓу срцето и умот“ е насловен концертот во четврток на кој ќе настапи исклучителниот руски виолинист Вадим Глузман, кој важи за еден од најдобрите инструменталисти...

Култура 16.10.19 | 09:04

„Ќе се разбудам ли пак“-в четврток концерт на Филхармонија со дела од Дебиси, Копланд и Коларовски

Филхармонија в четврток (17 октомври) во 20 часот ќе одржи концерт насловен „Ќе се разбудам ли пак“ на кој ќе прозвучат дела од Дебиси, Копланд и Коларовски. Насловот е...

Култура 07.10.19 | 13:05

Овации за Македонската филхармонија во Израел

Со овации и одлични реакции од публиката, но и од стручната јавност беа проследени трите концерти кои Филхармонија од 1 до 6 oктомври ги реализира на успешната турнеја...

Музика 04.10.19 | 11:46

Петар Грашо во Македонска филхармонија

Најголемата актуелна хрватска пејачка ѕвезда, Петар Грашо во декември доаѓа во Скопје. Тој по долго време ќе одржи солистички концерт во Скопје. Станува збор за два...

Култура 27.09.19 | 13:26

Филхармонија со нов проект: Мини магазин со информации од новата концертна сезона

Македонската филхармонија го најави својот нов проект. Станува збор за првиот број на мини магазинот во издание на Филхармонија кој ќе излегува еднаш во три месеци....

Култура 27.09.19 | 13:10

Три концерти на Македонската филхармонија со виртуозната израелска виолончелистка Даниеле Акта во Израел

Директорот на Македонската филхармонија, Виктор Илиевски, диригентот од Израел, маестро Јерухам Шаровски и продуцентката Роза Нолчева денеска соопштија дека Македонската...

Култура 06.09.19 | 11:49

Филхармонија ја отвора сезона со концертот „Моќта на Заратустра“, од 9 септември во продажба и влезниците за новата сезона

Од 9 септември, Филхармонија на РСМ ќе ги пушти во продажба влезниците за свеченото отворање на Концертната сезона 2019/2020, соопштија од Филхармонија. Новата сезона почнува...

Култура 30.08.19 | 10:08

Љубовната опера „Дидо и Енеј“ првпат во Македонија со ѕвездите Гарванлиев и де Силва!

За првпат во Македонија, на 20 септември (петок) во Камерната сала на Филхармонија, ќе биде изведена најпознатата опера од Хенри Персл – „Дидо и Енеј“! Станува збор...

Култура 23.05.19 | 12:13

Пијано виртуозот Борис Березовски со два концерти во Скопје – како солист и како диригент!

Рускиот виртуоз на пијаното, еден од најбараните солисти на денешнината, Борис Березовски, во Скопје настапува со два концерти. Првиот, кој ќе се одржи на 29 мај во Камерната...

Култура 18.04.19 | 10:48

Инспиративна вечер на соло песни со извонредниот бас-баритон Милан Силјанов

„Вечер на соло песни“ е насловот на рециталот на извонредниот вокален солист, бас-баритонот Милан Силјанов (Македонија/Швајцарија), кој долго години наназад е активен...

Музика 12.04.19 | 23:18

„Rock the opera“ вечерва ги донесе легендарните рок песни во Македонската филхармонија

Вистинскиот звук на рок музиката, вечерва пред македонската публика која во салата на Филхармонијата го проследи концертот Rock The Opera. Најлегендарните рок песни и најдобрите...

Култура 12.04.19 | 14:18

„Романса“ со врвната виолинистка од Кореја, Сојанг Јун

„Романса“ е насловот на претстојниот симфониски концерт на Филхармонијата, кој ќе се одржи в четврток, на 18 април, со почеток во 20 часот. Како солистка ќе се претстави...