Ликовната уметница Марија Павловска е наградена со Награда за кариера во уметноста 2023 година, која ја доделува Фондацијата Ефето Арте од Италија (EFFETTO Arte), лидер во областа на современата уметност.

Фондацијата EFFETTO ARTE ја воспоставува наградата за уметничка кариера која се доделува на уметници за уметничката вредност кои се истакнале низ годините во областа на визуелните уметности на меѓународно ниво.
Селектори и куратори на проектот се Салваторе Русо (Експерт за уметност на светскиот пазар на уметност) и Франческо Саверио Русо (Историчар на уметност).

Тие работат на ова поле 20 години и можат најдобро да ја проценат кариерата и уметничката патека, како и вредноста на делата на вклучените уметници.

Меѓународната НАГРАДА ЗА УМЕТНОСТ ЗА КАРИЕРА 2023 беше посветена на новите уметници кои успешно се присутни на меѓународниот уметнички пазар повеќе од 20 години.
Тоа е признание кое им се доделува на сите оние уметници кои низ годините се истакнале по своето уметничко истражување и по стилската вредност на нивните уметнички дела.
Оваа награда е за уметниците кои се достојни за нивните уметнички заслуги на меѓународно ниво.
Добивањето на наградата за уметничка кариера значи стекнување важно признание за нечие уметничко патување.

Наградата за кариера во уметноста се доделува за делото на уметници чие истражување е достојно да се проучува, цени и валоризира.

Церемонијата на доделувањето на наградата се одржа на 16 септември 2023 година во казино театарот во Сан Ремо, во присуство на колекционери, новинари, политичари и љубители на уметноста.
Тоа е една од најпрестижните уметнички награди што се доделуваат во срцето на Сан Ремо.

„Благодарна сум на мојот неверојатен тим и семејството, поддршката од Министерството за култура на Македонија (место на раѓање: Македонија) каде што програмата ми помогна да се пријавам за изложби што се одржуваат во странство, а моите проекти беа поддржани уште од почетокот на мојата кариера во 1999-2000 година. Благодарна сум и на неверојатните куратори, колегите кои ми даваа поддршката и исклучителното раководство на Mana Contemporary USA каде што е моето студио повеќе од една деценија, продуцирајќи ги моите најнови проекти и уметнички дела кои патуваа и беа изложувани на меѓународно ниво.“

 

_________________________________________________

Марија Павловска е современа уметница во подем, активна во првата половина на 21 век со две и пол децении континуирано присуство на европската современа уметничка сцена и активно присуство на меѓународно ниво во САД и Азија. Од Скопје до Љубљана, Белград, Виена, Берлин, Париз, Њујорк, Манила, Мајами, Венеција и Фиренца, носечките теми на нејзината уметност се поларизација и глобализам.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.