Македонскиот народен театар повеќе нема да изведува претстави на Малата сцена. Три седмици по поплавата од невремето што го зафати Скопје, вода навлегува на Малата сцена. Сликата од кренатиот теписон е разочарувачка, објави телевизија Телма.

Иако беше испумпувана водата, како што можете да забележите почитувани гледачи, од подот сеуште влегува вода на Малата сцена на МНТ. А, во воздухот се чувствува мирисот на влагата.

По поплавувањето на објектот во 2014 и 2017 година, од театарот за пат пат јавно проговорија за причините зошто МНТ е мета на секој пообилен дожд, од кој настрада Малата сцена.

Целиот текст овде.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.