Ознака: МНТ
Култура 22.01.20 | 10:12

Претставите во МНТ оваа година почнуваат в петок со „Бесачи“

Претставите во Македонскиот народен театар во оваа година ќе почнат в петок (24 јануари) со изведба на „Бесачи” на режисерот Јавор Грдев, која на репертоарот е и наредниот...

Култура 17.01.20 | 13:11

МНТ со претставата „Галеб“ на уметничкиот фестивал „Средба во Пекинг“

Македонскиот народен театар претставата „Галеб“ од Антон Павлович Чехов, во режија на Нина Николиќ ќе ја одигра на 21 јануари, на 20. уметнички фестивал „Средба во Пекинг“. Тој...

Култура 26.12.19 | 13:05

Или „Шверцерите“ или директорката ќе ја надоместат штетата направена во МНТ, некој мора

Надоместокот од околу 4.000 евра за направената штета во Македонскиот народен театар (МНТ), направен за време на прославата на Денот за албанската азбука, ќе го плати навивачката...

Култура 25.12.19 | 13:21

Премиерот во заминување: Да се надомести штетата од сите одговорни за настанот со „Шверцерите“ во МНТ

Владината одлука во врска со случувањата при прославата на јубилејот на навивачката група „Шверцери“ на 23 ноември во Македонскиот народен театар, при што беше направена...

Македонија 25.12.19 | 12:36

Ивор Мицковски: Заев ja казни директорката на МНТ за тоа да не се повтори пак, а десеттина души им избегаа

Ивор Мицковски на својот фејсбук профил ја коментираше казната на директорката на МНТ, Мони Угриновска. Заев за казната на директорката на МНТ: Тоа е за да не се повтори...

Култура 25.12.19 | 10:43

Казнетата директорка на МНТ не сака да ја коментира одлуката на Владата

Симона Угриновска, директорката на Македонскиот народен театар (МНТ) не сака да ја коментира одлуката на Владата со која е казнета 15 отсто од платата во следните три...

Култура 04.12.19 | 09:25

Македонска премиера на претставата „Отело“ на Нина Николиќ во МНТ

По премиерата во Босанско народно позориште во Зеница на 16 ноември, претставата „Отело“ од Шекспир во режија на Нина Николиќ, која е копродукција меѓу театарот од Зеница...

Култура 30.11.19 | 08:52

Шверцери нe признаваат штета три дена по настанот

Навивачката група „Шверцери” најостро ја демантира постојаната тенденциозна пропаганда против нашата прослава на 30 години од нашето постоење. Сите снимки, а посебно...

Култура 28.11.19 | 13:45

„Шверцери“ направиле штета во МНТ во висина од 3.965 евра

Дивеењето на навивачите на скопскиот фудбалски клуб Шкупи, „Шверцери“ нема да помине неказнето, изјави премиерот во заминување Зоран Заев. Тој денеска од Собранието...

Култура 28.11.19 | 12:26

Ахмети не видел вандализам во МНТ

Првиот човек на ДУИ Али Ахмети смета дека прославата на навивачката група Шверцери во МНТ бил настан за одбележување на годишнина, а не вандализам. Како што истакна...

Македонија 26.11.19 | 12:53

Исмаили: Вакви настани имало и ќе има, не можеме да контролираме поединци

Министерот за култура Хусни Исмаили изјави дека не чувствува одговорност за настанот од петокот вечерта во Македонскиот народен театар кога во продолжение на одбележувањето...

Твитови 26.11.19 | 10:02

„За племенцките работи” во ново издание

Организираш племенски собир? Во Златна Книга контакт од МНТ https://t.co/AFK4s9ve5T — Златна Книга (@Zlatna_Kniga) November 25, 2019

Фудбал 26.11.19 | 09:45

Адвокатот на „Комити“: Приведени беа недолжни деца, со цел да се скрие и тргне вниманието од сквернавењето на МНТ

Aдвокатoт на навивачката група „Комити“, Ванчо Шехтански, демантира дека имало било каков инцидент после натпреварот Вардар-Слога, при кој приведени се и навивачи. Како...

Македонија 26.11.19 | 09:39

Ајде мапите на маса и ножиците. Натаму оди, предупредува актерот Сашо Тасевски по дивеењето на „шверцери“ во МНТ

Aктерот Сашо Тасевски го коментира на Фејсбук дивеењето на навивачката група „шверцери“ во Македонски народен театар. Имале право да слават и притоа да дивеат низ...

Култура 26.11.19 | 09:34

Сашко Коцев за инцидентот во МНТ: Се извинувам ако сум изреагирал за ѕвонење на мобилен

По снимката на која се гледа како навивачката група „Шверцери“ дивее во Македонскиот народен театар, на социјалните мрежи имаше доста реакции од јавноста. Меѓу актерите...

Македонија 25.11.19 | 21:36

Николоски за Шверцерите: Заев знаел за навивачите во МНТ, но молчел и кога скандирале пред него националистички слогани

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во емисијата „Што не е јасно“ на „Алфа“ проговори за дивеењето на навивачката група „Шверцери“ и за однесувањето...

Македонија 25.11.19 | 18:45

Бараат дозвола: „Комитите“ сакаат да прославуваат на 8 декември во МНТ

Навивачката група на Вардар јавно преку соопштение побара дозвола од власта за прослава во МНТ. „Комитите“потсетуваат дека на тој датум слават неколку јубилеи па...

Македонија 25.11.19 | 17:15

Се огласија „Шверцерите“: Пред да излеземе од МНТ проверивме да не има нешто оштетено-немаше ништо

Навивачката група „Шверцери“ преку соопштение на нивната „Фејсбук“ страница се огласија по повод настанот во МНТ каде нивни припадници дивееја и скршија дел од инвентарот...

Култура 25.11.19 | 15:08

Вељановски: Сè ова за 2.000 гласа!

Конечно најдовте начин како да го решите МНТ, бесно порача вчера македонскиот актер, професор и поранешен директор на Драмски театар Роберт Вељановски, кој повика на...

Култура 25.11.19 | 14:58

Новинарите не смеат да ја снимат штетата во МНТ!

Новинарските екипи беа спречени од обезбедувањето на Македонскиот народен театар (МНТ) да влезат внатре и да ја снимаат штетата која во петокот ја предизвика навивачката...