Ознака: МНТ
Култура 15.10.20 | 16:05

Актерите до здравствените работници: Ви благодариме што на ваков убав начин ја отворивме новата сезона

Од името на Македонскиот народен театар, ви благодариме што на ваков убав начин ја отворивме новата театарска сезона во ова време-невреме и ви благодариме за сѐ што...

Култура 06.10.20 | 16:11

МНТ ги кани на бесплатна претстава медицинските лица кои се борат против ковид-19

Македонскиот народен театар (МНТ) на 14 октомври ќе ја почне новата сезона по паузата од седум месеци поради коронакризата, и на првата претстава се поканети медицинските...

Култура 05.10.20 | 11:13

По пауза од седум месеци, во МНТ повторно ќе има претстави, почнуваат со „Говорна мана“

По пауза од седум месеци поради коронакризата се отвораат вратите на Македонскиот народен театар (МНТ). Првата претстава што е закажана е „Говорна мана“, на 14 октомври,...

Македонија 15.09.20 | 20:28

Груби реагира на однесувањето на „Комитите“, а заборави на своето на Кале или пак на дивеењето на „Шверцерите“ во МНТ

Вицепремиерот во Владата Артан Груби, кој сака да си се нарекува прв, е револтиран од однесувањето на навивачите на Вардар на натреварот со Шкупи. Но, Груби сега од удобната...

Твитови 21.08.20 | 20:44

Потсетување на успесите на господинот прв вицепремиер

⬇️ Да не се заборави дека овој „перформанс” во МНТ го организираше Артан Груби. pic.twitter.com/4YDmxdaw5T — 🐘ра (@arozgj) August 21, 2020

Култура 31.07.20 | 12:22

Македонската режисерка Нина Николиќ ќе го режира копродукцискиот проект чиј носител е МНТ, а доби средства од ЕУ

Проектот „Патиштата на хероите“, на Македонскиот народен театар кој се занимава со откривање и поддржување на поединците чија еколошка свест придонесува за позитивни...

Култура 13.04.20 | 11:58

МРТВ со „Буре барут“ почнува емитување на циклус театарски претстави

Почнувајќи од денес, 13.4.2020 во 23.40 часот, МРТВ на првиот канал ќе започне со емитување на циклус од театарски претстави. Прва од низата ќе биде претставата „Буре барут“...

Култура 03.04.20 | 12:17

Иако првпат се соочуваме со празна сцена и празни седишта, повторно светлата ќе се запалат

Македонскиот народен театар (МНТ) денеска слави голем јубилеј, 75 години од првата премиера, претставата „Платон Кречет“ во режија на Димитар Ќостаров. Иако денес сцената...

Култура 17.03.20 | 13:42

Од утре претставите на МНТ може да се гледаат онлајн, на Јутјуб

Македонскиот народен театар (МНТ) соопшти преку социјалните мрежи дека од утре, 18 март, во 20 часот, ќе може онлајн да се следат претстави од нивниот репертоар. Бидејќи...

Култура 28.02.20 | 15:42

МНТ ги одложи претставите до 6 март

Во согласност со препораката на Владата Македонија за неодржување јавни настани до 6. март, Македонски народен театар ги одлага закажаните претстави во овој период. За...

Култура 28.02.20 | 10:50

Јордан Симонов: Посакувам да има помалку политика во уметноста, а повеќе уметност во политиката

Синоќа „Златна бубамара на популарноста“ добија Јордан Симонов од МНТ за најдобар актер, Тања Кочовска, за најдобра актерка и најдобра претстава „Мој термин“ во режија...

Култура 20.02.20 | 11:19

Народно позориште од Приштина и Народно позориште од Нови Сад гостуваат со „Женидба“ во МНТ

На 20 февруари со почеток во 20 часот, на големата сцена во МНТ ќе гостува Народно позориште од Приштина / Грачаница со претставата „Женидба“, од Николај Василевич...

Култура 31.01.20 | 10:41

75 години Македонски народен театар

Пред 75 години, со одлука на Президиумот на АСНОМ е основан Македонскиот народен театар (МНТ), кој работи во тогаш единствениот театарски објект во градот, кој е изграден...

Култура 28.01.20 | 17:17

Актерите на МНТ гостуваа во Пекинг, за среќа се вратија живи и здрави

Актерите на Македонскиот народен театар (МНТ) кои играат во претставата „Галеб“ со која гостуваа во Пекинг, за среќа се вратија живи и здрави, без никакви здравствени...

Култура 22.01.20 | 10:12

Претставите во МНТ оваа година почнуваат в петок со „Бесачи“

Претставите во Македонскиот народен театар во оваа година ќе почнат в петок (24 јануари) со изведба на „Бесачи” на режисерот Јавор Грдев, која на репертоарот е и наредниот...

Култура 17.01.20 | 13:11

МНТ со претставата „Галеб“ на уметничкиот фестивал „Средба во Пекинг“

Македонскиот народен театар претставата „Галеб“ од Антон Павлович Чехов, во режија на Нина Николиќ ќе ја одигра на 21 јануари, на 20. уметнички фестивал „Средба во Пекинг“. Тој...

Култура 26.12.19 | 13:05

Или „Шверцерите“ или директорката ќе ја надоместат штетата направена во МНТ, некој мора

Надоместокот од околу 4.000 евра за направената штета во Македонскиот народен театар (МНТ), направен за време на прославата на Денот за албанската азбука, ќе го плати навивачката...

Култура 25.12.19 | 13:21

Премиерот во заминување: Да се надомести штетата од сите одговорни за настанот со „Шверцерите“ во МНТ

Владината одлука во врска со случувањата при прославата на јубилејот на навивачката група „Шверцери“ на 23 ноември во Македонскиот народен театар, при што беше направена...

Македонија 25.12.19 | 12:36

Ивор Мицковски: Заев ja казни директорката на МНТ за тоа да не се повтори пак, а десеттина души им избегаа

Ивор Мицковски на својот фејсбук профил ја коментираше казната на директорката на МНТ, Мони Угриновска. Заев за казната на директорката на МНТ: Тоа е за да не се повтори...

Култура 25.12.19 | 10:43

Казнетата директорка на МНТ не сака да ја коментира одлуката на Владата

Симона Угриновска, директорката на Македонскиот народен театар (МНТ) не сака да ја коментира одлуката на Владата со која е казнета 15 отсто од платата во следните три...