Ознака: поплава
Македонија 22.11.22 | 21:22

Тетово под вода – дождот поплави улици, домови, подруми

Обилните врнежи од дожд предизвикаа поплави во Тетово, пренесе ТВ21, вклучувајќи се во живо од поплавените дворови и подруми на тетовчани. На терен може да се забележат...

Балкан 22.11.22 | 18:55

Делови од Шибеник поплавени – најтешко настрада стариот дел на градот

Поради дождот што паѓаше од доцна вечерта во понеделникот до средината на вторникот, поплавени се делови од Шибеник и други места долж шибеничката ривиера, а повторно...

Балкан 20.11.22 | 22:05

Поплави во Србија: Тешка ситуацијата кај Нови Пазар и Тутин

Министерот за внатрешни работи на Србија, Братислав Гашиќ, изјави дека поради обилните врнежи од дожд и поплавите во областа на Нови Пазар и Тутин имало повеќе интервенции. Гашиќ...

Свет 01.11.22 | 08:07

Поплави на Филипини, 110 луѓе загинаа

Во поплавите и одроните предизвикани од тропската бура на Филипините загинаа 110 луѓе, а повеќе од 2,4 милиони се погодени, соопшти денеска националната агенција за катастрофи. Како...

Култура 22.09.22 | 13:27

МНТ нема да изведува претстави на Малата сцена: По поплавите кренат е теписонот, мириса на влага…

Македонскиот народен театар повеќе нема да изведува претстави на Малата сцена. Три седмици по поплавата од невремето што го зафати Скопје, вода навлегува на Малата...

Свет 19.09.22 | 14:07

Најмалку 10 жртви во поплавите во Италија, има и исчезнати, а меѓу нив и деца

Најмалку десетмина загинаа во поплавите што го погодија централниот италијански регион Марче. Повеќе лица се водат како исчезнати, меѓу нив и деца, јави радиото РАИ. Тоа...

Балкан 18.09.22 | 09:01

Поплавени повеќе делови од Хрватска

Повеќедневните обилни дождови предизвикаа излевање на реките Купа и Сава во Хрватска. Во Загреб синоќа се излеа реката Сава и предизвика поплави во делови на главниот...

Свет 17.09.22 | 08:58

Десет лица загинаа во поплавите во Италија

Во поплавите што погодија неколку градови во централниот дел на Италија, 10 лица загинаа, а најмалку четири се водат како исчезнати, соопштија властите. Десетици луѓе...

Македонија 31.08.22 | 18:07

„Потоп“ на здравството: КАРИЛ е поплавен и надвор од функција

ЈЗУ УК ТОАРИЛУЦ – КАРИЛ од денеска е надвор од употреба. Во допис до директорите на клиниките од Кабинетот на министерот за здравство Беким Сали денеска се соопштува...

Скопје 30.08.22 | 18:18

Поплавен Ист гејт

И новиот трговски центар Ист Гејт Мол не остана отпорен на невремето. Дел од дуќаните кои се наоѓаат во сутерен се соочија со проблем откако трговскиот центар почна...

Економија 26.08.22 | 14:39

Пет милиони евра обесштетување за непогодите од 2016-та до 2018 година, вклучувајќи ги и поплавите во Арачиново

За сите штети од 2016-та до 2018 година, вклучувајќи ги поплавите во Арачиново, како и земјоделците од Преспа, ќе бидат исплатени пет милиони евра, рече денеска министерот...

Сервиси 23.08.22 | 10:50

Животот во Лажани полека се враќа во нормала

Се работи на отстранување на штетите од синоќешните обилни врнежи од дожд што ги зафатија општините Виница, Долнени и Тетово. Во Виница се поплавени над 60 објекти и таму...

Македонија 22.08.22 | 22:17

Тетово – Венеција под Шара

Попладнево цело Тетово беше погодено од големото невреме. Тетовчани на социјалните мрежи објавија снимки и фотографии од поројните дождови.ж Тетово 🌊 pic.twitter.com/o4b5JRhXdE —...

Вести 22.08.22 | 18:03

Виница под вода, пријавени околу 40 поплавени објекти по невремето

Центарот за управување со кризи попладнево соопшти дека по обилните врнежи од дожд во Виница како поплавени се пријавени 30 до 40 објекти. На терен интервенираат од ЈКП...

Македонија 06.08.22 | 12:33

Гази Баба се сеќава: Денес се навршуваат 6 години од поплавите

На денешен ден 6ти Август во 2016та година општина Гази Баба беше зафатена од голема поплава која нанесе материјални штети и однесе 22 човечки животи. Градоначалникот на...

Македонија 25.07.22 | 10:40

Кочани под вода, искинати кабли и паднати дрвја од невремето

Силното невреме што синоќа го зафати Кочани полави повеќе објекти. Пријавени се паднати дрва по улиците како и искинати електрични кабли информираат од Центарот за...

Балкан 09.07.22 | 12:37

Поплави во повеќе делови на Грција

Невремето што од вчера зафати голем дел на Грција предизвика поплави и проблеми, особено во северните региони на земјата, јави дописничката на МИА од Атина. Меѓу најпогодените...

Музика 06.07.22 | 10:19

Потоп на денот кога објави дека се разведува: Карлеуша ја спасуваа од поплавениот автомобил

Српската дива, Јелена Карлеуша заглави во поплави кои ја зафатија Србија и Белград. На социјалните мрежи објави и видеа, на кои се гледа како ја извлегуваат од вода, која...

Технологија 20.06.22 | 18:54

Како изгледаат потопени милиони: Во поплавена гаража засекогаш уништени десетина луксузни возила

Сезоната на урагани веќе започна оваа година на Флорида, а јужниот дел на оваа американска држава е погоден од обилни дождови. Во видеото објавено од корисникот на Инстаграм,...

Балкан 13.06.22 | 19:51

Најмалку четворица загинати во поплавите во Анкара

Четири лица загинале во невремето проследено со поројни дождови во турската престолнина Анкара, соопшти турското претседателство за управување со катастрофи и несреќи...