Долгометражниот игран филм „Ескорт“ на наградуваниот хрватски режисер Лукас Нола, во кој копродуцент е „Скопје филм студио“ ќе ја доживее македонската премиера денеска во 17 часот во Центарот за култура во Битола, во рамките на Интернационалниот фестивал на филмска камера “Браќа Манаки”. Филмот ќе биде прикажан како дел од програмата „Специјална селекција“.

Приказната го следи Миро кој за време на службено патување, за прв пат во животот, вечерта ја поминува со ескорт дама кој некој ја испратил во неговата хотелска соба. После страстниот секс, тој ја наоѓа девојката мртва во тоалетот. Успешен, среќно оженет и татко на две деца, Миро ја прикрива несреќата со помош на двајца вработени во хотелот, кои набрзо почнуваат да бараат од него да им ја возврати услугата. На почетокот, тоа се мали нешта, но наскоро нивните барања почнуваат да излегуваат од контрола. Двајцата соучесници во неговото „злосторство“ одеднаш добиваат голема улога во неговиот живот, кој никогаш повеќе нема да биде ист.

Ароганцијата, примитивизмот и насилството – од институционален, политички, економски, верски и културен вид – доминираат во општеството и ги диктираат речиси сите негови правила. Оваа доминација не е секогаш гласна и очигледна; често е прикриена и речиси незабележлива, но секогаш е тука. Мојата немоќ и немоќта на луѓето околу мене ми создаваат премногу фрустрации. Мојот гнев кон себе што ја прифатив оваа ситуација е инспирацијата што ме натера да ја напишам и снимам оваа приказна – изјави Нола.

Лукас Нола, покрај тоа што го режираше „Ескорт“, е исто така и автор на сценариото по кое е снимен филмот. Дипломирал филмска режија на Академијата за драмски Уметности во Загреб. Неговата кариера ја обележуваат 8 играни филма и 2 мини ТВ серии. Неговиот претходен филм „Молчи“ (2013) е прикажуван на фестивали во Португалија, Франција, Индија, Египет, Полска и многу други земји, а за култниот филм „Небо, Сателити“ (2000) беше награден со „Златна арена“ за најдобра режија.

„Ескорт“, кој критиката го смета за негово најзрело и највозбудливо дело, е последниот филм на Лукас Нола, кој почина минатиот октомври. Како режисер Нола бил истражувач, номад и сеопфатен. Неговите дела се многубројни и се одликуваат со различни квалитативни карактеристики. Останува запаметен како еден од најталентираните режисери во Хрватска, кој има голем придонес за хрватската кинематографија. Неговите филмови во еден момент функционирале како мало движење на отпор кон просечниот консензус на хрватската кинематографија во 90-тите.

Авторски потпис на филмот ставаат и Фране Памиќ како кинематографер, Славен Зеќевиќ – монтажа, сценографијата е на Иван Вељача, костимографија –Жељка Франуловиќ, шминка – Мојца Горогранц Петрушевска, автор на оригиналната музика е македонскиот композитор Александар Пејовски, а дизајнот на звук е на Игор Поповски . Продуценти на филмот се Хрвоје Перван, Драган Јуриќ и Анкица Јуриќ Тилиќ а како копродуценти се потпишуваат Томи Салковски и Фатмир Спахиу.

Главните улоги ги толкуваат: Живко Аночиќ, Крешмир Микиќ, Никша Бутијер, Хрвојка Беговиќ, Игор Ковач, Хрвоје Баришиќ, Пашко Вукасовиќ и Лена Медар.

„Ескорт“ е копродукција на „Кинорама“ од Хрватска со „Скопје филм студио“ и „Бука продукција“ од Косово, и е направен со поддршка од македонската Агенција за филм, Хрватскиот Аудиовизуелен Центар, ХРТ и Косовскиот Центар за Кинематографија.

Светската премиера на „Ескорт“ се случи на 18 јули годинава на јубилејното 70-то издание на Пулскиот филмски фестивал во Хрватска, каде доби 2 награди „Златна Арена“, за најдобра споредна машка улога на актерот Крешмир Микиќ и за сценографија на Иван Вељача, додека на Лукас Нола му беше доделено специјално признание од оценувачкиот суд на „Кино мрежа“.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.