Ознака: премиера
Култура 02.09.22 | 09:40

Светска премиера на „Најсреќниот човек на светот“ на Теона Стругар Митевска на Венецискиот фестивал

Светската премиера на најновиот филм на Теона Стругар Митевска „Најсреќниот човек на светот“ на Венецискиот фестивал ќе се одржи денеска во 14:15 часот во сала „Darsena“....

Култура 31.08.22 | 09:08

„Најсреќниот човек на светот“ на Теона Стругар Митевска премиерно на 2 септември на Фестивалот во Венеција

„Најсреќниот човек на светот“ на Теона Стругар Митевска во петок ја има светската премиера на Филмскиот фестивал во Венеција. По две децении, ова е прво учество на...

Култура 13.08.22 | 14:22

Премиера на претставата „Женски работи“ на најстариот алтернативен театар „Чекори“

Алтернативниот театар „Чекори“ за утре, сабота, 14 август во 20 часот ја најавува премиерата на претставата „Женски работи“ која ќе се одржи на сцената на Домот на културата...

Култура 29.07.22 | 17:15

Прва премиера на независното театарско здружение „ШТРИХ“

„Only Artists Left Alive говори првенствено за моќта и способноста на актерот и се’ она кое актерската уметност може да му го пружи на човештвото со поставување на прашањето...

Култура 15.07.22 | 12:53

Премиера на претставата „Круг“ на Јован Ристовски вечерва во прилепскиот театар

Во театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп в петок, 15 јули 2022г., од 20.00 часот премиерно ќе биде изведена претставата „Круг“во режија на Јован Ристовски. Претставата...

Култура 14.07.22 | 20:37

Премиера на претставата „Круг“ на Јован Ристовски утре во Прилеп

Во театарот „Војдан Чернодрински“ денес се одржа прес конференција на која беше најавена премиерата на претставата „Круг“ во режија на Јован Ристовски, што ќе се...

Култура 08.07.22 | 12:56

Работите се случуваат ненадејно, но важно е културата да опстои, рече режисерот Даријан Пејовски на премиерата на филмот „Мими“

Работите се случуваат ненадејно, но важно е културата да опстои, рече режисерот Даријан Пејовски синоќа на премиерата на филмот „Мими“ во рамки на отворањето на Фестивалот...

Култура 08.07.22 | 09:57

Македонска премиера на „Соло мод“ на Тамара Котевска вечерва на „Синедејс“

Новиот краткометражен филм „Соло мод“ на режисерката Тамара Котевска ќе има македонска премиера вечер од 21 часот во Младинскиот културен центар во склоп на програмата...

Култура 05.07.22 | 10:36

„Мими“ е филм кој јасно зборува дека жената сè уште живее под крилото на патријархатот и мизогинијата

Патријархатот е насекаде околу нас. Ние жените сè уште сме во секојдневна борба за еднаквост и права и не само во парламентите и владите туку и во школо, на факултет,...

Култура 28.06.22 | 17:59

Македонска премиера на „Мими“ на Дарјан Пејовски за отворањето на 21. издание на „Синедејс“

Со македонска премиера на новиот долгометражен филм „Мими“ на режисерот Даријан Пејовски, ќе се отвори 21. издание на фестивалот на европски филм Синедејс. Филмот ќе...

Култура 22.06.22 | 09:03

Премиера на „Реквием за Мусине Кокалари“ во Албанскиот театар за деца и млади – Скопје

Албанскиот театар за деца и млади-Скопје вечер премиерно ќа ја изведе преставата „Реквием за Мусине Кокалари“ од Ѓерѓ Кола, во режија на Гент М. Чајани. Улогите ги толкуваат...

Култура 20.06.22 | 14:36

Во прилепскиот театар се подготвува „Круг“, претстава која се занимава со проблемите кои ги тргаме настрана

Во прилепскиот народен театар во тек се подготовките на новата претстава „Круг“, според текстот на Едвард Олби, во режија на Јован Ристовски. Оригиналното име на текстот...

Вести 16.06.22 | 16:36

Премиера на „Граѓанинот благородник“ по текст на Молиер вечерва во Тетовски театар

Актерите од Тетовскиот театар вечерва (16 јуни) на сцената на Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“ во Тетово, премиерно ќе ја одиграат претставата „Граѓанинот благородник“...

Култура 14.06.22 | 13:49

Премиера на „Власт“ од Нушиќ на штипскиот Театар

Текстот „Власт” на Бранислав Нушиќ вечер ќе се постави на штипската театарска сцена во рамки на проектот „Нушиќ – наш современик”. Претставата по текстот на...

Култура 13.06.22 | 12:18

Премиера на „Вернисаж“ од Вацлав Хавел во режија на Теа Беговска во Драмски

В среда, на 15 јуни во 20 часот на малата сцена на Драмски театар премиерно ќе биде изведна претставата „Вернисаж“ од Вацлав Хавел, а во режија на Теа Беговска. Претставата...

Култура 10.06.22 | 17:19

Велешкиот театар со премиера на „Елегија во пет здива“

Театарот „Јордан Хаџи Константинов-Џино“ од Велес, в понеделник на 13 јуни во матичната голема сцена премиерно ќе ја изведе „Елегија во пет здива“, која е танц-театар...

Култура 02.06.22 | 09:52

Народниот театар од Охрид ја подготвува „Секс, лаги и љубомора“, а премиерата е планирана на „Охридско лето“

Народниот театар од Охрид  започна со  подготовка на нова претстава, чија премиера е планирана на фестивалот “Охридско лето”. Станува збор за  претставата „Секс,...

Култура 27.05.22 | 12:47

По успешните театарски спектакли на сцените во регионот, Дејан Пројковски ја режира „Инферно“ во Велешки театар

Актерите од Народниот театар Јордан Хаџи Констатнинов-Џинот од Велес почна со пробите за претставата „Инферно“, според „Пеколот“ од Данте Алигиери, а во режија на...

Култура 17.05.22 | 14:39

„Поштарот“ премиерно на сцената во штипскиот Дом на млади

Вечерва, во Домот на млади во Штип премиерно ќе биде изведена пиесата „Поштарот“ од Трајче Кацаров. Во претставата играат Благој Чоревски – Чоре како Поштарот, Марија...

Култура 13.05.22 | 10:28

„Енергични луѓе“ утре премиерно во Центарот за култура „Григор Прличев“-Охрид

Претставата „Енергични луѓе“  премиерно ќе биде изведена утре во Центарот за култура „Григор Прличев“ – Охрид. Режисерот Александар Ивановски вели дека ова е негова...