Ознака: Браќа Манаки
Култура 01.07.20 | 10:09

Фестивалот „Браќа Манаки“ оваа година ќе пројде без гости и програма, но тој соодветно ќе се одбележи

41. издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера (ИФФК) „Браќа Манаки“ кој обично се одржува во септември, оваа година нема да се одржи на традионален начин,...

Култура 22.09.19 | 17:12

Ова е за нас кинематограферите свето место, рече Роберт Јанкуловски, автор на филмот „Манаки – приказна во слики“

Синоќа, на свеченото затворање на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ беше прикажан филмот „Манаки – приказна во слики“ на Роберт Јанкуловски....

Мода и убавина 22.09.19 | 16:57

Од црвениот килим на „Браќа Манаки“

Политичари, уметници, директори на институции, филмаџии беа синоќа на затворањето на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. За овие...

Култура 21.09.19 | 09:12

Со проекција на филмот „Манаки – приказна во слики“ во Битола завршува јубилејниот 40. „Браќа Манаки“

Со доделување на фестивалските награди, врачување на Златна „Камера 300“ за животен опус на кинематограферот Јоргос Арванитис и со проекција на филмот „Манаки – приказна...

Култура 19.09.19 | 15:21

И членовите на Американската академија за филм бараат од медот…

Проекцијата на македонскиот кандидат за Оскар, „Медена земја“ предизвика огромно интересирање кај публиката, но и денеска кај новинарите. Кинематограферите Фејми...

Култура 19.09.19 | 15:03

Јоргос Арванитис, лауреат на „Браќа Манаки“: Добра сцена може да се направи со малку светло и многу организација

Кога си млад и ентузијаст ги преземаш ризиците, порача мајсторот на европската кинематографија, Јоргос Арванитис, вториот добитник на „Златна камера 300“ за животно...

Култура 18.09.19 | 15:47

Кинематограферот Џон Метисон кој е двапати номиниран за „Оскар“ е гостин во Битола: Киното е храм, а единствените поддржувачи се фестивалите

Годинава гостин во Битола е еден од најимпресивните кинематографери не само во Британија, туку и во светот, Џон Метисон. Двапати е номиниран за „Оскар“ за филмот „Фантомот...

Култура 18.09.19 | 15:21

Едвард Лакман, лауреатот на „Браќа Манаки“: Започнав да снимам документарци, а дури и ми плаќаа за тоа

Фестивалската публика денеска имаше уникатна можност да проследи мастер-клас со водечкиот светски кинематографер Едвард Лакман, лауреатот на годинешното јубилејно,40....

Култура 17.09.19 | 14:50

Фатих Акин, специјален гостин на „Браќа Манаки“: Не го сакам холивудскиот стил на претставување на сериските убијци како секси и интелигентни

Денешниот фестивалскиот ден на „Браќа Манаки“ поминува во знакот на средбата со славниот режисер Фатих Акин и неговиот кинематографер Рајнер Клаусман. Пред специјалната...

Култура 17.09.19 | 14:30

Режисерот Арто Халонен и Јонас Пулканен, кинематографер на документарниот филм „Назад кон светлина“ гости на „Браќа Манаки“

Директорката на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ и селектор на Докментарната програма, Гена Теодосиевска на денешната прес конференција...

Култура 16.09.19 | 15:44

Добитникот на „Златна мечка“ и „Златен глобус“ Фатих Акин пристигна во Битола

Германскиот режисер со турско потекло Фатих Акин, чии филмови се исклучително познати и омилени кај македонската публика попладнево пристигна во Битола како специјален...

Култура 16.09.19 | 13:50

Претставено жирито на 40. ИФФК „Браќа Манаки“

Денешниот фестивалскиот ден на „Браќа Манаки“ започна со претставувањето на жирито кое ќе одлучува за добитниците на наградите Златна, Сребрена и Бронзена камера...

Култура 16.09.19 | 10:10

Хозе Луис Алкаине, кинематографер: Со Алмодовар не зборувавме премногу за филмот, си кажавме само две реченици

Хозе Луис Алкаине, кинематограферот кој соработува со Педро Алмодовар, чиј филм „Болка и слава“ беше прикажан на отворањето на четириесеттото издание на ИФФК „Браќа...

Култура 15.09.19 | 10:37

Не знам дали припаѓам во друштво на толку големи имиња, рече добитикот на наградата „Златна камера 300“ за животно дело Едвард Лакман

Да се биде во друштво на толку големи имиња кои биле лауреати, од кои дел биле мои ментори, како Свен Линквист, Роби Милер…Едноставно не знам дали припаѓам овде, во...

Култура 14.09.19 | 22:45

И претседателот со сопругата на црвениот килим во Битола, почна 40. фестивал „Браќа Манаки“

ИФФК „Браќа Манаки“ четири децении доследно го чува и почитува наследството што го оставија Јанаки и Милтон Манаки. Ви честитам бидејќи сте вистинските репрезенти...

Култура 05.09.19 | 15:48

„Браќа Манаки“ се отвора со новиот филм на Алмодовар „Болка и слава“, специјалниот гостин Џим Шеридан доаѓа во Битола

Јубилејното 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ на 14 септември ќе го отвори новиот филм на Педро Алмодовар „Болка и слава“,...

Култура 08.08.19 | 15:07

Љупчо Константинов е добитник на наградата „Голема ѕвезда на македонскиот филм“ на ДФРМ

Композиторот Љупчо Константинов е годинешен добитник на наградата „Голема ѕвезда на македонскиот филм“ што ја доделува Друштвото на филмски работници на Македонија....

Култура 18.07.19 | 10:01

На „Бич филм фестивал“ ќе бидат прикажани три краткометражни македонски филма

Во пресрет на 40. издание на ИФФК „Браќа Манаки“, три краткометражни македонски филма ќе бидат претставени на „Бич филм фестивал“ во Охрид што ќе се одржи од 18 до 21 јули...

Култура 05.06.19 | 14:23

Златна камера 300 за животно дело на „Браќа Манаки“ за Американецот Ед Лакман, човекот кој ги сними „Керол“ и „Ерин Брокович“

Американскиот кинематографер Ед Лакман, кој ги сними филмовите „Ерин Брокович“ и „Керол“ е првиот лауреат на Златна камера 300 за животно дело на јубилејното, 40. издание...

Култура 15.03.19 | 15:19

Утре во Белград ИФФК „Браќа Манаки“ ќе ја добие наградата на ИМАГО за придонес во филмската уметност

Утре во Белград, во присуство на светски познати имиња од филмската сцена, на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ свечено ќе му биде врачена...