Платите во приватниот сектор се многу поголеми од јавниот сектор, изјави денеска министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска.

Имате ИТ компании каде што најниската плата е околу 600-700 евра за почетник, а понатаму согласно работното искуство на младите, платите се многу поголеми – истакна Тренчевска на новинарско прашање околу заминувањето на младите од земјава поради корупцијата, политичките игри и висината на платите како најчести причини. Таа најави скорешно покачување на минималната плата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.