Ознака: плата
Економија 17.04.24 | 19:19

Трипуновски: Директорот на Македонски Шуми да си поднесе оставка, а Владата да обезбеди плати

Вработените од ЈП Македонски Шуми протестираат бидејќи два месеци доцни платата и теренскиот додаток. Трипуновски вели дека Менаџментот на ЈПМШ има пари да се луксузира...

Македонија 17.04.24 | 12:56

ССМ ќе го радикализира протестот: Срамно е во 21. век да се молиме за плата за месеци кои луѓето ги изработиле

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) апелира менаџментот на ЈП „Национални шуми“ и Владата да не поигруваат со судбината на 1.800-те вработени во јавното претпријатие...

Балкан 29.03.24 | 11:51

Грција ја зголемува минималната плата на над 800 евра

Денеска во Грција се најавува четвртото по ред зголемување на минималната плата, кое се очекува да надмине 800 евра и ќе стапи на сила од 1 април, соопшти владиниот портпарол...

Балкан 26.03.24 | 17:45

Највисока нето плата во регионот има Словенија, 1.477 евра, најниска Македонија, 643 евра

Словенија е лидер меѓу земјите од поранешна Југославија со 1.477,34 евра просечна нето плата, додека Македонија е на дното со просечна нето плата од 643 евра. На второ место...

Кариера 24.03.24 | 17:30

Колкави се платите на сезонските работници во Хрватска

Според истражувањето, најголемите предности на сезонската работа се стекнувањето нови знаења и вештини (68% од испитаниците), запознавањето нови луѓе (61%) и платата која...

Македонија 14.03.24 | 15:32

Тошковски во Куманово, Кратово и Крива Паланка: Полициските службеници да бидат соодветно вреднувани согласно тежината на работните задачи кои ги извршуваат

Во рамки на денешните активности остварив работни посети на Секторот за внатрешни работи Куманово, Одделението за внатрешни работи Кратово и Одделението за внатрешни...

Економија 11.03.24 | 10:53

Минималецот се покачи на 22.500 денари, просечната плата изнесува 40.000 денари

Покрај растот на просечната плата и минималната плата достигна нов рекорд – од месец март веќе изнесува 22.500 денари. Владејачката партија најавува просечна плата од...

Македонија 10.03.24 | 16:09

Бумбароски: Сите просветни работници ќе земаат плата според колективен договор

„Несомнено еден наставник мора и треба да одржи час без да има учебник пред него, но недостатокот на учебници е проблем за учениците и е проблем за родителите. Ние на...

Твитови 28.02.24 | 13:10

Донирајте за Бујар Омани да преживее до плата

Подадете рака! Донирајте за Бујар Османи да преживее до плата! Тоа што за вас претставува ситница, за некого може да биде премногу!

Македонија 28.02.24 | 10:58

Пет државни универзитети бараат од Собранието потпишување на колективен договор и еднаков третман со УКИМ во делот на платите

Синдикатите на пет државни универзитети – во Битола, Тетово, Штип, „Св. Апостол Павле“- Охрид и „Мајка Тереза“-Скопје“ бараат најдоцна до 8 март со секој универзитет...

Македонија 28.02.24 | 08:58

Османи: Ако еден месец не добијам плата ќе треба да се задолжам за да преживеам – пријателите ми се смеат

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во подкастот на „Плусинфо“ говореше за финансиката состојба и за тоа колку му е важна платата што ја добива. Пријателите...

Македонија 28.02.24 | 08:46

Ја имаме изјавата на годината, а е само 27.02: Ако еден месец не добијам плата, треба да се задолжувам, вели Османи!

Ја имаме изјавата на годината, а е само 27.02. Човекот има над 125.000 денари плата и ако не ја земел, морал да се задолжи за да преживее!!!!!! Министер. Ќе раскажува приказни за...

Здравје 27.02.24 | 11:35

Разочарани сме од третманот на Министерството за здравство, бараме плата на ниво на доктор по општа медицина на Клиника, велат приватните специјализанти

Разочарани сме од третманот на Министерството за здравство, бараме плата на ниво на доктор по општа медицина на Клиника, велат приватните специјализанти. Од Здружението...

Економија 26.02.24 | 13:46

Драги Таче и Битиќи, не играјте весела математика: Кадиевска Војновиќ направи паралела на растот на платата и стандардот

Просечната нето плата по вработен во Македонија од 2016 до 2023 година порасна за 63,9%, помалку од периодот 2006 до 2016 година кога порасна за 65,3%. Но, кумулативниот раст на трошоците...

Економија 26.02.24 | 13:37

Пред неколку години четвртина бурек со јогурт беше 50, сега е 120 денари, реплицираше Мицкоски на СДСМ за просечната плата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска беше на теренска посета на увид на градежни активности во општина Гази Баба, каде што беше запрашан за коментар...

Економија 23.01.24 | 13:42

ДЗС: Ноемвриската просечна плата се намалила за 484 денари

Државниот завод за статистика објави дека просечната нето-плата во ноември изнесувала 38.359 денари, а тоа значи дека е помала за дури 484 денари во однос на октомврискиот...

Сервиси 18.01.24 | 11:41

ЈСП во понеделник нема да работи доколку не ја добијат декемвриската плата

Репрезентативните синдикати во Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП)  Скопје ги повикуваат советниците од Советот на Град Скопје итно да свикаат седница за гласање...

Македонија 09.01.24 | 13:19

Синдикатот на полиција бара покачување од најмалку 15%: Основната плата на полицајците е 16.300 денари

Синдикатот на полиција во Македонија (СПМ), кој е различен од Македонскиот полициски синдикат (МПС), денес повторно јавно побара од министерот за внатрешни работи Оливер...

Македонија 22.12.23 | 19:47

Ковачевски: Просечната плата ја покачивме до 39.000 денари, со СДСМ има повеќе за сите работници

СДСМ на дело покажа дека го цени и вреднува трудот на работниците, денеска, просечната плата е речиси 39.000 денари, тоа е повеќе за сите, рече претседателот на СДСМ и премиер...

Економија 13.12.23 | 14:13

Битиќи: За намалувањето на функционерските плати од 78 проценти потребен е консензус

Идната недела или најдоцна до крајот на годината ќе биде готово законското решение со кое Владата предлага да нема зголемување на функционерските плати во март и ќе...