Ознака: плата
Балкан 24.03.20 | 14:09

За ова треба да размисли и нашата власт: Хрватските министри платата од март ќе ја донираат за санирање на последиците од земјотресот

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изјави денеска дека претставниците на власта мартовската плата ќе ја донираат за санирање на последиците од земјотресот во Загреб. Тој...

Балкан 24.03.20 | 11:36

Во Хрватска и БиХ е најавено намалување на платите во јавниот сектор

Во Хрватска и БиХ се најавува намалување на платите во јавниот сектор од 10 до 15 отсто. Земјите од регионот по појавата на новиот коронавирус преземаат различни мерки...

Македонија 23.03.20 | 21:22

Социјалните мрежи вријат: Ќе се откажат функционерите на СДСМ од платите над 70 илјади денари

По објавата на Зоран Заев кој пред целата македонска јавност кажа дека функционерите, градоначалниците, пратениците и јавната администрација за месец април и мај ќе...

Економија 18.03.20 | 10:17

Новонастанатата ситуација прво удри врз грбот на работниците: Ќе има отпуштања и половина плата

Дел од домашните компании кои немаат доволно работа поради новонастаната ситуација на вработените им рекле дека ќе им ја намалат платата. Во некои ќе се работи со половина...

Економија 07.03.20 | 09:27

Поразително: Само 0,3 отсто од жените во Македонија би прифатиле работа за месечна плата над 40.000 денари!

Плата од 12.000 до 20.000 е прифатлива за повеќе од половина жени во земјава. Податоците на Државниот завод за статистика објавени по повод Меѓународниот ден на жената – 8...

Култура 03.03.20 | 12:48

Божиновски: Вработените во „Охридско лето“ сѐ уште не зеле плата за јануари, а директорката предизборно вработува

СДСМ секојдневно лицемерно зборува за плати и финансиски средства, а без ни малку совест ги остава граѓаните без основната егзистенција за живот. Откако ја девалвираа...

Балкан 17.02.20 | 16:18

Продолжуваат да растат платите во Словенија – просечната сега изнесува 1.133 евра

Просечната нето плата во Словенија изнесува 1133 евра, што претставува пораст од 3,7 отсто во споредба со минатата година, објави Државниот завод за статистика. Како што...

Фудбал 08.02.20 | 11:01

Меси зема двојно повисока плата од Роналдо

Фудбалерот на Барселона Лионел Меси е најплатениот фудбалер на планетата. Според угледниот француски весник „Екип“, неговата бруто-месечната плата изнесува 8,3 милиони...

Скопје 07.02.20 | 23:37

Шврговски земал по 4.000 евра како адвокат на Дрисла, која го плаќала и неговиот кумашин во Австралија

Вработениот во Дрисла, кој живеe во Австралија, а примал плата со месеци е кумашин на поранешниот јавен обвинител Љупчо Шврговски, дознава „24 Инфо“. Според извори на...

Балкан 06.02.20 | 10:16

СИРИЗА достави предлог закон за зголемување на најниската плата

Грчката опозициска партија СИРИЗА, достави предлог закон за зголемување на најниската плата, односно за оваа година да достигне до 698 евра, а за следната 751 евро, јави...

Економија 23.01.20 | 12:51

Македонија со најнизок раст на платите во регионот во 2019-та

По шлаканиците во низа – прва од влијателниот „Економист“ кој не рангираше во земји со хибриден режим, следуваше веста за падот од 13 места на листата на светски етаблираната...

Скопје 09.01.20 | 11:57

Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ – Скопје објави оглас за шест лица, плата до 23 илјади денари

Агенцијата за администрација објави оглас за вработување на шест јавни службеници во Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ – Скопје. Во огласот се бараат кандидати...

Економија 09.01.20 | 11:37

Владата вработува во СЕП и во СОЗР, плата и до 39 илјади денари

Владата планира да вработи 11 државни службеници во Секретаријатот за европски прашања. Во оглас кој е објавен преку Агенцијата за администрација на трети јануари годинава,...

Економија 26.12.19 | 09:15

Ќерката на пратеничката Александрова зема плата од Фонд за иновации, а мајка ѝ тврдеше дека била волонтерка

Сара Александрова, ќерката на пратеничката Емилија Александрова веќе шест месеци зема плата од Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР), а мајка и тврдеше дека...

Економија 17.12.19 | 12:28

Досега 8.000 фирми побарале субвенции за поголеми плати

Вкупно 8.000 фирми досега побарале субвенции од државата за зголемени плати на 45.000 вработени – соопшти денеска директорката на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања...

Калеидоскоп 16.12.19 | 17:41

Во Германија добро се заработува, но погледнете ги платите во Швајцарија

Швајцарија има втора највисока просечна плата во Европа и трета најдобра во светот. Податоците на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) го потврдуваат...

Македонија 13.12.19 | 14:53

Јанушев: Зошто се исплаќаат плати во СЈО ако таму никој не работи и таа институција повеќе и де факто не постои

На денешната прес конференција, Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев одговараше и на новинарски прашања меѓу кои и на барањето да го коментира статусот...

Скопје 05.12.19 | 21:59

„О, Шилегов 9.000 плата и 3 месеци не сум земал“. Шилегов на Ганиу: Зошто им даваш 9 илјади, давај им 14.000

„9 илјади денари плата. 3 месеци плата не ни дадовте, Шилегов. 3 месеци плата не ни дадовте. 3 месеци плата не ни дадовте“, вели еден од работниците кога денеска го сретна...

Македонија 01.12.19 | 17:59

Николов: Еве ви ја министре мојата плата, доктор, доцент, доктор на науки, со 5 дежурства во месецот, немам 100 илјади денари плата!

Членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Д-р Игор Николов ја извади пресметката од својата плата пред министерот за здравство Венко Филипче за време на нивниот дуел...

Балкан 29.11.19 | 10:11

Хрватска: 88,03 отсто наставници од синдикат ја одбија понудата на Владата

На изјаснувањето на членството во хрватскиот синдикат Препород и на нечленови кои учествуваа во штрајкот спроведен во 383 основни и средни училишта во кои работат ограноците...