Цените на нафтата денеска се зголемија над 84 долари на меѓународните пазари, поттикнати од проблемите на производителите со зголемувањето на понудата и проценките дека ширењето на инфекцијата со Омикрон нема да го попречи закрепнувањето на побарувачката од корона кризата.

На лондонскиот пазар цената на барелот попладнево порасна за 47 центи во однос на претходното затворање и изнесуваше 84,19 долари.На американскиот пазар денеска се тргуваше по 66 центи за барел, од 81,88 долари.

Водечките производители на нафта во Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нивните сојузници предводени од Русија неодамна одлучија да го зголемат производството за 400.000 барели дневно во февруари, со што се координира намалувањето на снабдувањето на три милиони барели дневно.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.