На подрачјето на СВР-Тетово синоќа од 22 часот до четири часот изутринава е спроведена акциска контрола за санкционирање на возачи што управуваат возило под дејство на алкохол. Во контролата откриени и санкционирани се 17 возачи во Тетовско под дејство на алкохол и на сите им се изречени соодветни санкции, соопшти МВР.

Покрај ова, при контролата биле откриени и санкционирани и 20 други видови сообраќајни прекршоци, 13 во Тетовоско и седум во Гостиварско, кои биле заокружени со законски предвидените поднесоци.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.