Полициски службеници од тимот потраги од одделенијата за криминалистички работи Центар и Бит Пазар вчера ја лишиле од слобода С.Д. (26) од Скопје, барана за доиздржување затворска казна.

Какк што соопшти Министерството за внатрешни работи, таа била осудена на казна затвор од четири години и три месеци за сторени кривични дела „тешка кражба“ по член 236 и „насилство“ по член 386 од Кривичниот законик, а била барана по централна потерница од Казнено-поправната установа Затвор Идризово за доиздржување затворска казна од речиси шест месеци.

Лицето било спроведено во казнено-поправната установа за доиздржување на казната, инфромираат од МВР

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.