На 16.10.2023 околу 03:30 часот во СВР Скопје од СОС Детско Село било пријавено дека од установата се оддалечиле нивните штитеници Л.З.(17) и Џ.Д.(16) и М.П. (16).
Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.