Ознака: СОС Детско село
Живот 11.01.24 | 19:34

Донација на ОКТА за топол дом на младинците од СОС Детско село

Со донацијата на 6.000 литри екстра лесно масло за греење, компанијата ОКТА по втор пат го обезбеди вкупното годишно количество гориво потребно за затоплување на една...

Семејство 09.01.24 | 10:05

Васко Тодоров работи како воспитувач во младинската куќа на СОС Детско село

Еден од воспитувачите во младинската куќа на СОС детското село во Бардовци, една од 4-те куќи во Скопе каде тинеџерските години ги минуваат 7 деца на возраст од 14 до 18...

Калеидоскоп 03.12.23 | 14:19

Една година стратешко партнерство на „Алкалоид“ и СОС Детско село

„Децата се нашата иднина! Секое дете има право на топол дом, грижа и љубов! Секое дете е и наша грижа!“ – моќни пораки спрема заедницата и силни причини за синергија,...

Црна хроника 17.10.23 | 20:27

Тројца малолетници избегале од СОС Детско Село

На 16.10.2023 околу 03:30 часот во СВР Скопје од СОС Детско Село било пријавено дека од установата се оддалечиле нивните штитеници Л.З.(17) и Џ.Д.(16) и М.П. (16). Се преземаат мерки...

Скопје 13.04.23 | 14:32

Градоначалникот Стефковски во велигденска посета на СОС Детско село

Градоначалникот на општина Гази Баба Бобан Стефковски денес беше во велигденска посета на СОС Детско село. За посетата, градоначалникот Стефковски информираше на својата...

Црна хроника 02.04.23 | 17:51

Maж и жена киднапирале девојче од СОС Детското село

Полициски службеници од СВР Скопје денеска го лишиле од слобода Г.А., постапувајќи по пријава примена вчеравечер од страна на вработена во СОС Детско село на подрачјето...

Македонија 11.03.23 | 10:50

Сопругата на претседателот: Сите сме дел од едно семејство и тука сме еден за друг и во добро и во лошо

Сопругата на претседателот Стево Пендаровски, Елизабета Ѓоргиевска, се обрати на настанот „Едно семејство“, што се одржа под нејзино покровителство, а во организација...

Македонија 10.03.23 | 23:15

Доделени признанија за донаторите и поддржувачи на СОС Детско село

СОС Детско село, на Годишен настан, додели признанија на корпоративни донатори и поддржувачи на работата на оваа организација за 2022 година, под покровителство на сопругата...

Живот 10.02.23 | 10:00

Секоја донација е важна за квалитетна грижа за 460 деца од СОС Детско село

СОС детско село има нов стратешки партнер. Од секој уплатен аранжман ќе бидат донирани средства во СОС Детско село за децата кои се згрижени во оваа организација да...

Црна хроника 27.03.22 | 18:27

Двајца силувале малолетна штитеничка на СОС Детско село

Денеска (27.03.2022) во 03:00 часот во Полициската станица Чаир било пријавено дека била извршена обљуба над 17-годишна штитеничка на СОС – Детско село од страна на Ѓ.Н. и С.С....

Скопје 11.03.22 | 19:43

Арсовска: Имаме заедничка определба да создаваме општество каде на секое дете ќе му биде овозможена подеднаква грижа

Денеска градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска присуствуваше на годишниот настан за доделување на признание на најголемите поддржувачи на СОС Детско село. Арсовска...