На ден 13.03.2024 година од страна на ЕИП лишено од слободa е лицето Исени Шаќир роден на 08.04.1991 година во Скопје каде и живее на ул. Димче Мирчев бб, со адреса на престој во село Грчец на ул.3 број 147 со ЕМБГ 0804991450132, лице барано по -централна потерница од МВР на РМ Наредба 09-747/1 од 15.01.2024 година и Телеграма од ЕВР Карпош бр.6 од 15.02.2024 г. во врска со сторени кривични дела “разбојништво” на територијата на Град Скопје.

Притоа од страна на ЕВР-ОКР Карпош до ОЈО Скопје на 14.03.2024 г. против лицето поднесена е кривична пријава за извршени 4-четири кривични дела “разбојништво” предвидено и казниво по чл.237 од КЗ на РМ, за што од страна на Судија за претходна постапка одредена е мерка притвор во траење од 30 дена.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.