Затвореникот, за чие бегство, денеска беа уапсени 17 припадници на затворската полиција во „Идризово”, е Зулќуфли Нуредини, познат под прекарот Репки, од скопското село Батинци, објави „Фокус” од доброупатени извори од затворот.

Бегството на Нуредини било организирано лани во октомври, кога осуденикот бил однесен на лекување во приватна болница.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.