Ознака: уапсени
Црна хроника 15.05.22 | 13:25

Полициска рација среде концерт во Центар, пронајдена дрога, уапсени пет лица

Во текот на 14/15.05.2022 од страна на полициски службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје, во содејство со полициски службеници од Единицата за интервентна...

Црна хроника 01.02.22 | 13:04

Босанец и Албанец барани од Интерпол, приведени во Македонија

На 31.01.2022 во 22:40 часот на Граничниот премин Табановце, при извршена контрола и проверка било утврдено дека С.П.(30) од Босна и Херцеговина бил баран од Интерпол. Тој бил...

Македонија 05.11.21 | 13:07

Уапсените нема да се гонат за „уцена“, само за измама и лажно претставување

Полициски службеници од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал (ОСОСК) во координација со Одделот за криминалистичка полиција (ОКП) до ОЈО Скопје, вчера...

Црна хроника 10.10.21 | 21:10

Пукање во Битола, уапсени две лица

Две лица се уапсени во инцидентот кој се случи вчера во Битола. Како што соопшти МВР, во 18.50 часот од полициски службеници од СВР Битола биле лишени од слобода С.Ј.(45) и...

Свет 10.10.21 | 18:10

Полицијата во Рим уапси партиски лидери на екстремната десница по антиваксерските немири

Италијанската полиција денеска соопшти дека уапсила 12 лица, вклучително и водачи на екстремно десничарската партија Форца Нуова, по вчерашните немири во Рим поради...

Балкан 26.09.21 | 16:27

Во Сплит уапсени двајца македонски пензионери кои украле над 26.000 евра

Припадници на хрватската полиција во Сплит уапсиле двајца државјани на Македонија под сомнение дека извршиле пет измами и тешка кражба, предизвикувајќи материјална...

Црна хроника 31.07.21 | 10:51

На наплатна рампа Гостивар уапсени тројца млади скопјани поради дрога

На 30.07.2021 околу 19.30 часот на наплатна рампа Гостивар, полициски службеници од Полициската станица Гостивар ги лишиле од слобода М.Л.(20), Х.Н.(18) и О.М.(21), сите од Скопје. При...

Црна хроника 12.07.21 | 17:43

Тројца малолетници во центарот на Скопје нападнале свои врсници и им одзеле пари

На 11.07.2021 на подрачјето на Центар од полициски службеници од СВР Скопје биле лишени од слобода тројца малолетници, а во врска со претходна пријава од И.К.(44) и С.В.(53), двајцата...

Балкан 01.06.21 | 19:19

Разбиена мрежа на педофили во Република Српска, уапсени петмина за детска порнографија

Пет лица се уапсени поради детска порнографија. Полиција на Република Српска разби мрежа на педофили. Полициските службеници извршиле претрес на седум локации, а како...

Црна хроника 11.03.21 | 12:24

Уапсени двајца Бугари: Ги срушиле рампите и на бугарската и на македонската граница

Вчера околу 03.00 часот во с.Жидилово, кривопаланечко, полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин „Деве Баир“ ги лишиле од слобода Г.Г.Х.(51) и Р.С.Г.(45),...

Црна хроника 18.02.21 | 11:47

Само во јануари казнети 22 тетовци за нарушување јавен ред и мир

Тетовската полиција бележи дека во јануари 2021 година против 22 сторители инволвирани во нарушувањата на јавен ред и мир се поведени прекршочни постапки, кои платиле...

Калеидоскоп 27.11.20 | 12:45

Во Кина се уапсени лекари поради кражба на органи нa починати пациенти

Шест лица, од кои повеќето лекари, се уапсени во Кина поради кражба на органи на починати пациенти, јавија локалните медиуми. Криминалната група ги лажела семејствата...

Свет 02.11.20 | 15:05

Акција „Династија“: Двајца Срби меѓу шестемина уапсени со пола тон кокаин во Шпанија

Шест лица се уапсени во Шпанија, откако полицијата во соработка со американската Агенција за борба против дрога (ДЕА) заплени 560 килограми кокаин. Во акцијата наречена...

Балкан 28.09.20 | 13:29

Уапсени стотици илегални мигранти и криумчари во Словенија

Словенечката полиција соопшти дека уапсила неколку големи групи мигранти на границата и во земјата во изминатиот викенд. Уапсени се и неколку криумчари на мигранти. Во...

Калеидоскоп 25.08.20 | 11:54

Уапсени „Ангели на пеколот“ поради тровија со дрога и луѓе

Веста за апсењето на државјанин на Србија на Тенерифе, за кој се верува дека е член на озогласената криминална група „Пинк Пантер“ одекна како бомба во регионот. Србинот...

Црна хроника 10.07.20 | 12:47

Приведени крадци на велосипеди во Скопје

Единицата за внатрешни работи Карпош при преземени мерки и активности на 08 и 09 јули годинава лишила од слобода двајца скопјани, Е.М.(24) и А.И.(22), поради постоење основи...

Црна хроника 10.05.20 | 17:31

Петмина уапсени за вчерашното пукање на Матка, внукот на Сулејман Реџепи не е меѓу нив

Четворица жители на селото Глумово и еден жител од селото Рашче, се уапсени по вчерашниот инцидент што се случи во кањонот Матка крај Скопје, информираше денеска Министерството...

Балкан 15.01.20 | 10:37

27 лица уапсени за последиците од земјотресите во Албанија, се трага по уште 11 осомничени

Албанските обвинители издадоа потерници за 38 лица заради непочитување на прописи при градба на згради што придонесе за уривања и оштетувања во Тирана и околните општини...

Свет 02.11.19 | 08:14

Во Турција уапсени две Русинки под сомнение дека се членки на ИД

Турската полиција уапси две државјанки на Русија на границата со Сирија откако илегално влегле во земјата. Двете жени се уапсени во пограничната провинција Килис под...

Свет 27.10.19 | 11:11

Уапсено и петто лице за „камионот на смртта“

Ирската полиција соопшти дека уапсила машко лице кого британските власти го бараат во врска со случајот со камионот ладилник, во кој на југоистокот од Англија беа пронајдени...