Со поддршка на два ер трактори на Дирекцијата за заштита и спасување и еден полициски хеликоптер, пожарникарите од скопската Бригада за противпожарна заштита вечерва успеаја целосно да го изгаснат пожарот над Катланово, информираат од Центарот за управување со кризи.

Дополнуваат дека во моментов се врши проверка на теренот и догаснување на остатоци во внатрешноста на изгорената површина.

ЦУК претходно извести дека денеска попладне, околу 15.30 часот избувна пожар над Катланово кој зафати нискостеблести растенија но и дрвја.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.