За прв пат откако беше објавено дека Томас Тухел ќе го напушти Баерн Минхен на крајот на сезоната, раководството на германскиот гигант сериозно ја разгледува опцијата да го остави стручњакот да работи во клубот.

Според новинарот Флоријан Платенберг, раководството на Баварците, Макс Еберле и Кристоф Фројнд, го поддржуваат Тухел и не гледаат проблем во тој да продолжи да ја води екипата.

Според информациите, полна доверба во актуелниот тренер имаат и дел од играчите предводени од Мануел Нојер.

Ваквиот извештај доаѓа во време кога ситуацијата околу тренерската позиција во Баерн е крајно комплицирана. Ралф Рангник, со кого се водеа официјални разговори, избра да остане на чело на австриската репрезентација, додека Јулијан Нагелсман претходно ја отфрли можноста да се врати на „Алијанц Арената“.

На прес-конференција претходно, Тухел прокоментира дека договорот меѓу него и клубот за раскин на неговиот договор останува на сила. Сепак, се чини дека постои реална можност тој да остане тренер на Баерн.

Во меѓувреме, Платенберг откри дека минхенската страна остварила контакт со Хулен Лопетеги, кој до неодамна беше фаворит да стане нов тренер на Милан. Шпанецот во никој случај не е прв избор на Баерн, но раководството на клубот упатил прашање дали тој е заинтересиран за работата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.