Европската комисија за превенција на тортура и нечовечко однесување при Советот на Европа во најновиот Извештај за 2023 година нотира дека во Македонија со СДС и ДУИ од 2019 до 2023 годима нема никакво подобрување во односот на службите во затворите и полициските службеници на распитите.

Извештајот на Европската комисија потенцира дека прематрупаноста на затворите не смее да биде изговор за амнестија, затоа што за истото има друго решение.

Извештајот нотира лошо однос со притворениците во притворските затвори.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.