Ознака: извештај
Македонија 13.01.21 | 23:31

Заев се состана со министрите по страшниот извештај на УНЕСКО

Премиерот Зоран Заев денеска заедно со вицепремиерот Фатмир Битиќи ги повика на состанок министрите за култура Ирена Стефоска, за животна средина Насер Нуредини, за...

Македонија 11.01.21 | 15:13

Ги тргнавме билбордите и палмите, во 18 месеци направивме значајни чекори

Општина Охрид изминатите 18 месеци направила значајни чекори за зачувување на статусот на светско природно и културно наследство на Охридскиот регион. Во реакцијата...

Македонија 24.11.20 | 09:27

Скопје и натаму со најголем број нови случаи и највисока инциденца, најзастапена групата на лица над 60 години

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември 2020г. тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува...

Македонија 18.11.20 | 14:17

За повеќе од 35 отсто е зголемена смртноста од ковид-19 во однос на минатата недела, според Извештајот на ИЈЗ

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 9 до 15 ноември 2020 годинава тестирани се вкупно 20.980 материјали во лабораториите во кои се спроведува...

Македонија 03.11.20 | 14:36

Позитивни 33,5 отсто од тестираните за Ковид-19 изминатата недела

Министерството за здравство соопшти дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 26 октомври до 1 ноември, тестирани се вкупно...

Македонија 27.10.20 | 14:58

Смртноста од ковид-19 за една недела е зголемена за 71,4 отсто, покажува Извештајот на ИЈЗ

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје, кој се однесува на периодот од 19 до 25 октомври 2020, тестирани се вкупно...

Македонија 12.10.20 | 18:53

Вирусот опасно се шири: Исто како вчера, 23 отсто од тестираните за ковид-19 се позитивни

Ширењето на коронавирусот во Македонија никако да стивне, напротив се шири со несмалено темпо, а тоа го покажуват и денешните бројки. Министерството за здравство информира...

Економија 09.10.20 | 13:16

Катастрофални оценки на Светска банка: Македонија со најголема смртност во регионот, фискалните резерви се потрошени

Есенскиот извештај на Светска банка оцртува драматична слика за Македонија, за која се наведува дека има без конкуренција највисока стапка на смртност од Ковид-19 во...

Здравје 08.10.20 | 19:18

Извештај на ИЈЗ: Во минатата недела со ковид-19 најмногу се заразиле лица на возаст од 20 до 39 години

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 28 септември до 04 октомври 2020г., тестирани...

Македонија 06.10.20 | 08:15

Вархеји денеска ќе го презентира извештајот за Македонија пред Европската комисија

Европската комисија денеска ќе го објави годишниот извештај за Македонија. Документот пред европратениците ќе го претстави Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји,...

Македонија 05.10.20 | 18:14

Европската Комисија утре го објавува извештајот за Македонија, Вархеји в среда во Скопје

Европската комисија утре попладне ќе го објави годишниот извештај за Македонија. Во документот, кој претходно ќе се разгледува на неделна седница на Европската комисија,...

Економија 30.09.20 | 22:01

Се плаќало и по 448 денари за една маска, 1.788 за скафандер

Вкупно 6,7 милиони евра чинат договорите за итни јавни набавки на државните институции за заштита од коронавирусот склучени во првите шест месеци од кризата. За 68 отсто...

Македонија 24.09.20 | 18:56

Македонија на дното во регионот, владата не инвестира во образованието и здравството затоа потенцијалот на децата е низок

Децата во Македонија може да постигнат само 56 проценти од својот човечки капитал кога ќе пораснат, се вели во Извештајот за Човечки капитал 2020 во време на Ковид-19 на...

Македонија 17.09.20 | 13:17

Светска банка: Учениците во Македонија за 11 години учење, имаат знаење како да учеле 7,3 години

Дете кое во Македонија започнува со училиште на четиригодишна возраст се очекува да заврши 11 години предучилишно, основно и средно образование додека да наполни 18 години....

Македонија 12.09.20 | 11:21

Мицкоски: Власта сака да го скрие извештајот на Стејт Департментот дека корупцијата и лошата економија се главен проблем на Македонија

Американскиот Стејт департмент објави извештај за Македонија во кој се наведуват голем број негативни појави, но дел од медиумите блиски до власта во голема мера го...

Здравје 02.09.20 | 11:29

Според извештајот на ИЈЗ бројот на позитивни случаи на ковид-19 е намален за 20 отсто во однос на претходната недела

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 24 до 30 август 2020г. направени се 9.944 тестирања...

Економија 01.09.20 | 11:15

Граѓаните сè почесто плаќале со картички за време на ковид-19

Менувањето на навиките на граѓаните во услови на ограничено движење заради пандемијата придонесе за импозантен годишен раст на нивните плаќања со платежни картички...

Македонија 29.08.20 | 17:53

Народен правобранител: Онлајн наставата го нема истиот ефект како класичната настава

На прашањето дали имало ученици кои не можеле да ја следат онлајн наставата, од основните училишта одговориле дека овој процент бил над 80, а кај средните 68 проценти....

Македонија 25.08.20 | 14:46

Петмина починати и 127 нови случаи на Ковид-19 во земјата

Петмина починаа како последица од корна вирусот, а регистрирани се нови 129 заразени во последните 24 часа, информираат од министерството за здравство. Направени се 1768...

Свет 24.08.20 | 17:08

Берлинската болница: Резултатите на Навални укажуваат на труење

Берлинската универзитетска болница „Черит“ во понеделникот изјави дека клиничките резултати на лидерот на руската опозиција, Алексеј Навални, укажуваат на тоа дека...