Ознака: извештај
Здравје 24.11.21 | 08:45

Се намалува бројот на заболени со ковид-19, освен кај децата до девет години

Во текот на мината недела вкупно се пријавени 49 реинфекции со ковид-19, со зголемување од 36,1% во однос на претходната недела, покажува извештајот на Институтот за јавно...

Вести 09.11.21 | 10:51

ДЗР: Сите медиуми кои учествувале во покривање на изборниот процес да поднесат Извештај за рекламниот простор до 13 ноември

Државниот завод за ревизија ги известува сите радиодифузери, печатени медиуми и електронски медиуми (електронските портали) во Република  Македонија кои имаат земено...

Здравје 02.11.21 | 13:07

Минатата недела се пријавени 38 реинфекции со ковид-10, што е зголемување од 5,6 отсто во однос на претходната недела, покажува извештајот на ИЈЗ

За 11,4 отсто во однос на минатата недела е зголемен бројот на новозразени со ковид-19 кај лицата меѓу 20 и 29 години, покажува последниот извештај на Институтот за јавно...

Македонија 28.10.21 | 12:42

Медиумите треба да поднесат извештај за рекламен простор за изборите до Државниот завод за ревизија

Државниот завод за ревизија, укажува до сите радиодифузери, печатени медиуми и електронски медиуми (електронските портали) во Република Македонија кои имаат земено...

Здравје 26.10.21 | 09:19

Ковид-19: Заразата повторно зема замав, 22,6 отсто повеќе има заболени во однос на минатата недела, хоспитализирани 514 лица, а од нив 331 се на кислород

Заразата со ковид-19 во Македонија повторно зема замав, покажува најновиот извештај на Институтот за јавно здравје кој се однесува на период од 18 до 24 октомври 2021 година. Регистрирани...

Македонија 25.10.21 | 15:00

АВМУ: Медиумите не го прекршија Законот, но изборната кампања ја следеа прагматично

Наодите од мониторингот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, покажаа дека за време на првиот круг од изборната кампања не се констатирани прекршувања...

Македонија 24.10.21 | 14:16

Извештајот на ЕК потврдува корупција кај Владата и недостаток на реформи

Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија кој што излезе пред неколку дена е многу лош, таму се нотирани работите за кои ВМРО-ДПМНЕ цело време зборува,...

Македонија 24.10.21 | 12:00

Најавената дигитализација во судството е преголем залак за Македонија, оценува Извештајот на ЕК

Земјата има одредено ниво на подготвеност, односно е умерено подготвена да го примени правото на ЕУ и европските стандарди во областа на владеење на правото Поглавје...

Македонија 20.10.21 | 13:27

Заев: Извештајот ја нагласува цврстата и одлучна имплементација на ЕУ реформите

Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска го предаде извештајот на Европската Комисија за прогресот на  Македонија, кој во целост го потврдува напредокот на кој посветено...

Македонија 20.10.21 | 13:06

Димитров: Успеваме да задржиме високо ниво на подготвеност за членство во ЕУ

Имаме најголема подготвеност со средна оценка од 3,02 во областите и поглавјата од Кластерот 1 – темели/фундаменти, дури и во однос на земјите кои повеќе години преговараат...

Здравје 20.10.21 | 10:11

Од 11 до 17 октомври имало 34 реинфкеции со ковид-19, починале деветмина помлади од 50 години

Од 11 до 17 октомври вкупно 34 луѓе во Македонија повторно се заразиле со ковид-19 покажува последниот извештај на Институтот за јавно здравје. Според извештајот, исто толку...

Македонија 19.10.21 | 20:42

ЕУ го објавува извештајот – напредокот и реформите оценети како умерени

Европската комисија бара до крајот на годинава земјава да ги почне преговорите за членство во ЕУ. Еврокомесарот Вархеји, презентирајќи го извештајот за напредокот...

Македонија 19.10.21 | 09:25

Што содржи ЕУ извештајот: Одлагањето на преговорите негативно влијае врз Македонија

МИА дојде до делови од извештајот за Македонија кој ќе биде официјално објавен попладне во Европскиот Парламент, Европската Комисија ја критикува блокадата за старт...

Здравје 05.10.21 | 18:19

Според извештајот на ИЈЗ најмалку заболени од ковид-19 од 27 септември до 3 октомври има кај децата и младите

Според извештајот на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) најмалку заболени од ковид-19 од 27 септември до 3 октомври има кај децата и младите, односно кај возрасните групи...

Македонија 05.10.21 | 14:49

Проф. Трајковски: Извештајот покажува дека трагедија може да се повтори во преостанатите модуларни болници со ѕидови и тавани од ПУР пена

Независно од причината за палењето, доколку ѕидовите на модуларната болница не биле од ПУР пена, туку биле почитувани препораките на Здружениот истражувачки центар...

Македонија 05.10.21 | 13:27

Уапсете го кабелот: Обвинителството го најде виновникот за пожарот во болницата во Тетово

Постои една шега од деведесеттитите години која можеби и не е далеку од вистината и е поврзана со Слободан Милошевиќ. Во време на најголемите медиумските напади против...

Македонија 05.10.21 | 12:15

Заев: Првпат слушам дека е готов извештајот, да го прочитам па ќе видам за оставките

Премиерот Зоран Заев најави дека во текот на денот или најдоцна утре ќе даде свој коментар за објавениот извештај од вештачењето за пожарот во Модуларната ковид болница...

Македонија 01.10.21 | 16:16

Извештајот од крим техника за пожарот во тетовската болница е завршен

Извештајот од Оддел за криминалистичко технички испитувања и вештачења при МВР од извршениот увид на местото на пожарот во Модуларната Ковид болница во Тетово денеска...

Здравје 29.09.21 | 11:20

Во болниците се хоспитализирани 774 лица заразени со ковид-19, а од нив 472 се на кислородна поддршка

Моментално во болниците во Македонија се хоспитализирани 774 лица заразени со ковид-19, а од нив 472 се на кислородна поддршка и 23 на инвазивна/неинвазивна механичка вентилација,...

Здравје 16.09.21 | 12:28

Досега 31 здравствен работник ја загуби битката со ковид-19, починале и седум бремени жени и петмина кои имале реиинфекција, покажа извештајот на ИЈЗ

Од почетокот на пандемијата со ковид-19 до 12 септември во Македонија се регистирани 6.277 смртни случаи. Од нив 31 здравствен работник ја загуби битката со ковид-19, починале...