Ознака: затвори
Македонија 29.07.21 | 09:52

На притворениците им се одбиваат контакти со нивните деца, немаат здравствена заштитa: Загрижува третманот во затворите

И покрај малите подобрувања, вклучително и реновирање на едното крило на истражниот оддел на Затворот Скопје и затворањето на три проблематични крила на затворот Идризово,...

Македонија 11.05.21 | 09:20

Што гледа Европа во македонските затвори: Полициска бруталност врз притвореници, корупција, жални и нехумани услови

Комитетот за спречување на тортура и нехуман или понижувачки третман или казни (КПТ), денеска во Стразбур по добиеното одобрување од македонските власти го објави извештајот...

Македонија 24.09.20 | 20:32

Министерот за правда не знае колку затвори има во Македонија

Министерот за правда Бојан Маричиќ не знае колку затвори има во Република Македонија, а ниту пак колку лица се лишени од слобода. Во вечерашната дебата во емисијата...

Црна хроника 25.03.20 | 18:26

Нема коронавирус во македонските затвори, ама посетите се забранети, а екстрадициите се одложени

Засега во македонските затвори нема заразени од ковид-19, но посетите се забранети, а екстрадициите се одложени, објави „Алфа“. Есад Рахиќ, директорот на затворот во...

Свет 18.11.19 | 14:36

Седум милиони деца во светот живеат лишени од слобода

Околу седум милиони деца живеат во затвори, полициски притвори, миграциски центри, домови за лица со попреченост и институции за социјална заштита, се наведува во најновата...