СВР Струмица поднесе кривична пријава против М.Д.(20) и З.Г.(20), двајцата од Косово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“.

На 01.11.2023, првопријавениот изнајмил патничко возило „фолксваген туарег“ со косовски национални ознаки, со кое во близина на с.Негорци прифатиле седум мигранти од Сирија со цел да ги превезат кон Скопје, но притоа биле фатени од полициски службеници.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.