Ознака: Сирија
Свет 30.03.21 | 11:33

Претседателот на Сирија, Башар ал Асад и неговата сопруга оздравеле од корона вирусот

Претседателот на Сирија, Башар ал-Асад и неговата сопруга Асма оздравеле од инфекцијата со корона вирусот. Откако контролните ПЦР тестови покажале негативни резултатии,...

Свет 14.03.21 | 19:14

Папата Франциск: Граѓанската војна во Сирија е една од најлошите хуманитарни кризи, свето мора да понуди надеж за земјата

Папата Франциск изјави дека граѓанската војна во Сирија е една од најлошите хуманитарни кризи на денешнината. Тој порач дека 10-годишнината од избивањето на војната...

Свет 14.03.21 | 18:40

Американски конвој со 45 оклопни возила влезе во област со нафтени полиња во Сирија

Американски конвој воени возила и неколку цистерни со гориво влегле во сириските покраини Хасака и Дајр ез-Зор во североисточниот дел на земјата. Како што објави сириската...

Свет 08.03.21 | 23:46

Сирискиот претседател и неговата сопруга имаат корона

Претседателот на Сирија Бапар Ал Асад и неговата сопруга Асма се заразени со коронавирусот, но се добро и нивната состојба е стабилна, објави денес претседателството,...

Свет 22.02.21 | 09:30

Руско беспилотно летало „Орион“ извршило 17 напади со врз терористи во Сирија

Руско беспилотно летало „Орион“ извршило 38 летови во Сирија, од кои 17 пати гаѓало објекти на терористи. Во репортажата за „Орион“, телевизијата „Русија 1“ го покажа...

Свет 03.02.21 | 23:20

Израелски ракети летаат кон Сирија

Израелските безбедносни служби изведоа нов напад кон сиријската провинција Кунејтра. Нападот траеше неколку часови и има големи материјални штети.   من تصدي دفاعاتنا...

Свет 03.02.21 | 19:20

„Исламска држава“ нападна сириски безбедносни сили

Во денешниот напад на припадници на Исламска држава загинаа најмалку 19 припадници на сириските безбедносни сили во провинцијата Хама, соопшти Сириската опсерваторија...

Свет 31.01.21 | 08:29

Сирија може да биде во фокусот на политиката на Бајден во Источен Медитеран

Професорот Абдурахман Бабакан, член на Факултетот за социјални и хуманистички науки на Универзитетот Медипол во турскиот град Истанбул, за агенцијата Анадолија изјави...

Свет 02.01.21 | 14:01

Нов напад во Сирија – повеќе загинати, експлодира автомобил-бомба на пазарот!

Експлодира автомобил-бомба на пазарот во градот Рас ал-Аин на северот на Сирија, во пограничната зона со Турција, јави сириската државна агенција. Ројтерс објави дека...

Свет 30.12.20 | 19:50

Стравична заседа во Сирија: Припадници на ИСИС убиле триесетина сириски војници

Голем терористички напад се случил во Сирија, известуваат светските агенции. Според првичните информации, нападнат бил автобус, а загинале меѓу 25 и 30 луѓе. Syrian media: Nearly...

Свет 22.12.20 | 15:05

Американски војници учествуваат во нелегален извоз на нафта од Сирија, обвинуваат ирански медиуми

Американската војска, во соработка со курдските „Сириски демократски сили“ извезува од Сирија нелегално произведена нафта, објави иранската агенција Фарс“, повикувајќи...

Свет 25.11.20 | 09:01

Проектили погодија јужно предградие на Дамаск: Втор напад на Израел врз Сирија последнава недела

Сириската војска соопшти дека во израелските воздушни напади е погодена област во јужно предградие на Дамаск, за каде сириски воени дезертери тврдат дека има силно...

Балкан 30.10.20 | 14:46

Жена на албански борец во ИСИС се врати во Албанија: По загинувањето на сопругот ме омажија за Лавдрим Мухаџери

По меѓународната соработка на албанскиот државен врв со властите од Либан и други земји, во Албанија се вратија четири деца и една жена од сириските кампови. Флореша...

Свет 07.09.20 | 09:15

Над 200 претставници на ОН во Сирија се заразени со Ковид-19

Повеќе од 200 претставници на Обединетите Нации во Сирија се заразени со Ковид-19. Меѓу персоналот на ОН пријавени се повеќе од 200 случаи на Ковид-19, од кои некои се хоспитализирани,...

Свет 12.08.20 | 21:05

На претседателот на Сирија му се слоши за време на говор во парламентот

На претседателот на Сирија, Башар ал Асад, му се слоши во моментите додека имаше обраќање во Собранието. Асад го прекина говорот пред пратениците на неколку минути затоа...

Црна хроника 04.08.20 | 17:25

Поднесена кривична пријава против скопјанка која се борела во редовите на Исламската држава во Сирија

Триесет и осумгодишна скопјанка во два наврата заминала за Сирија, каде се борела во редовите на Исламската држава. Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам...

Свет 19.07.20 | 12:00

Денеска се одржуваат избори во Сирија, Асад фаворит меѓу граѓаните

Во Сирија денеска се одржуваат парламентарни избори во делови од војна разорената земја чија власт е предводена од претседателот Башар Ал Асад. Сиријците ќе излезат...

Свет 01.07.20 | 18:25

Тројката од Астана го осуди одземањето на нафтените фондови и приходи на Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин им понуди денеска на своите колеги од Иран и Турција, Хасан Рохани и Реџеп Тајип Ердоган, да разговараат за дополнителни мерки во...

Свет 01.07.20 | 18:17

Kатар со помош од 100 милиони долари за сирискиот народ

По директивива на емирот  Шеик Tамин бин ХаминАл-Тани  и Министерот за Надворешни Работи Шеик Мохамед бинAбдулрахман  Ал-Тани  Државата Катар за да се обезбеди 100 милиони...

Свет 30.06.20 | 14:39

Путин, Ердоган и Рохани утре на дигитална средба за Сирија

Претседателите на Русија, Иран и Турција – Владимир Путин, Хасан Рохани и Реџеп Таип Ердоган утре ќе одржат трилатерална видео конференција, откри во вторникот портпаролот...