Велешкиот основен суд денеска му пресуди затворска казна од 40 години на Славе Илиев (61) за убиство и обид за убиство, што ги сторил пред три месеци во своето родно село Подлес, во општина Градско.

Илиев со пиштол го застрелал својот сосед Миле Димов (42), а тешко го ранил и неговиот другар Миле Воденичаров. Кавгата избила поради тоа што Димов копал водоводен канал за кој Илиев, со кого одамна имал нерасчистени односи, сметал дека помунува низ негово место.

Бранителот на Илиев најави тужба на пресудата која ја смета за престрога.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.