Ознака: пресуда
Свет 01.03.21 | 15:41

Никола Саркози осуден на три години затвор за корупција

Парискиот Кривичен суд ги прогласи Никола Саркози, адвокатот Тиери Херцог и поранешниот судија Жилбет Азиберт, за виновни за корупција и трговија со влијанија во таканаречената...

Македонија 26.02.21 | 23:10

Судијката Ристова до власта: Не се фалете со пресудата за „Таргет-Тврдина“, тоа е независна судска одлука, а не ваше дело

Судијката во Кривичниот суд, Оља Ристова, ги повика политичарите од власта, да не ја прикажуваат како свој успех објавената пресуда за случајот „Таргет – Тврдина“,...

Македонија 26.02.21 | 11:47

Затвор од 55 години и 10 години условни казни за 11 обвинети во „Таргет-Тврдина“

Основниот кривичен суд Скопје во случајот „Таргет-Тврдина“ за масовното прислушување и уништување на опремата од УБК денеска изрече казна затвор од 55 години и 10 години...

Македонија 26.02.21 | 11:27

12 години затвор за Мијалков, четири за Јанкулоска, по 15 за Грујоски и Бошковски случајот „Таргет-Тврдина“

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков доби казна затвор од 12 години за предметот „Таргет-Тврдина“, што се однесува на масовното...

Македонија 23.02.21 | 13:15

Судот го уважи барањето за притвор за осудените во „Монструм“

Барањето на обвинителството за мерка притвор за сите осудени во случајот „Монструм“ е уважено од Судот. Притворот ќе биде во сила до правосилност на пресудата. Заедничко...

Македонија 23.02.21 | 12:07

Фетаи: Изречените казни се соодветни, но постои опасност од бегство, барам притвор

Обвинителката Фатиме Фетаи која заедно со обвинителот Гаврил Бубевски го застапуваа обвинениоето за случајот „Монструм“ побараа определување на мерка притвор за...

Црна хроника 23.02.21 | 08:51

Денеска пресуда за „Монструм“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за случајот „Монструм“, за петкратното убиство кај Смилковското Езеро на 12 април 2012 година. Случајот...

Црна хроника 23.02.21 | 08:17

Денеска пресуда за убијците на момчињата кај Смилковско Езеро

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за случајот „Монструм“, за петкратното убиство кај Смилковското Езеро на 12 април 2012 година. Случајот...

Црна хроника 09.02.21 | 21:52

Две години затвор за виновникот за сообраќајката кај Млечен: Апелација ја измени казната

Наташа Димитриевска, сопругата на тетовецот Гоце Димитриевски, кој пред повеќе од две години загина во сообраќајната несреќа кај „Млечен ресторан“ во Скопје, на Твитер...

Македонија 29.01.21 | 18:29

Слаѓана Тасева осудена за клевета направена кон ГСОЛ и Еуроникел Индустри

Основниот граѓански суд Скопје пресуди дека претседателката на Здружението „Транспаренси интернешенал“ – Македонија, Слаѓана Тасева, е одговорна за клевета кон...

Свет 17.11.20 | 18:10

Палењето на Куранот не е противзаконско: Пресудата во Шведска го привлече вниманието на светската јавност

Шведското обвинителство донесе пресуда дека палењето на Куранот во август во Малме не претставува некаков вид на напад на етничка група, а обвинителството одлучи да...

Црна хроника 13.11.20 | 16:14

Обвинителството потврди: Немало лекарска грешка во случајот со Булент Ибрахим

Вишото јавно обвинителство Скопје го потврди решението за отфрлање на кривичната пријава за лекарска грешка во случајот со пациентот Булент Ибрахим. Вишото јавно обвинителство...

Филм 08.11.20 | 09:23

Џони Деп: Обвинувањата се лажни и мојот живот и кариера нема да бидат дефинирани од овој момент

Пред неколку дена заврши судењето меѓу поранешните сопружници Амбер Херд и Џони Деп во кое актерот беше прогласен за насилник. Со оглед на тоа што сите со нетрпение...

Црна хроника 28.10.20 | 13:42

Шест односно четири години затвор за обвинетите во случајот „Специјална каса“

Основниот кривичен суд Скопје, денеска ја објави пресудата за предметот во јавноста познат како „Специјална каса“ според која обвинетите Т.Ј. и С.М. ги огласи за виновни...

Македонија 26.10.20 | 14:20

Реакција на полицискиот синдикат: Срамна е условната пресуда за напад на полицајци

Од Македонскиот полициски синдикат реагираат дека е срамна пресудата на Основниот суд Виница за извршен напад врз полициски службеници за што судот изрекол алтернативна...

Балкан 14.10.20 | 12:54

По 13 години казна затвор за лидерот на Златна зора и пет поранешни пратеници за формирање криминална организација

Лидерот на Златна зора и пет поранешни пратеници од партијата, добија 13 години затворска казна за формирање криминална организација, јави дописничката на МИА од Атина. На...

Црна хроника 13.10.20 | 11:35

Денеска во 14 часот пресуда за случајот Рускоска против ВМРО-ДПМНЕ

Денеска во 14 часот граѓанскиот суд во Скопје ќе ја објави пресудата за случајот во кој обвинителката Вилма Рускоска ја тужи за клевета ВМРО-ДПМНЕ и нејзиниот претседател. Рускоска...

Балкан 12.10.20 | 09:18

Протести пред судот во Атина: Продолжува изрекувањето казни за членовите на Златна зора

Судот во Атина, денеска се очекува да ги соопшти одлуките околу барањата на адвокатите за олеснителните околности и ублажувањето на казните, а потоа да започне процесот...

Македонија 29.09.20 | 14:29

Фетаи по пресудата за „Шамарите во Центар“: Не сум задоволна од видот и одмерувањето на казните

Обвинителката Фатиме Фетаи најави дека ќе поднесе жалба за пресудата во случајот „Шамарите во Центар“ бидејќи не е задоволна од видот и одмерувањето на казната. Во...

Македонија 29.09.20 | 08:14

Денеска пресуда за Миле Јанакиески за случајот „Насилство во Центар“

Ослободителна пресуда за случајот „Насилство во Центар“ побара обвинетиот Миле Јанакиески. Во завршницата на судскиот процес, рече дека му се суди за шамари кои не...