Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел пред почетокот на денешниот состанок на Европските министри за надворешни работи во Брисел изјави дека се надева „дека нема да биде засегнато европското единство за Украина.

– Не е време да ослабнеме туку да се зголеми помошта за Киев, изјави тој.

Според него, досега земјите од ЕУ и обезбедиле на Украина воена помош од околу 26 милијарди евра и неопходно е да се координира помошта што се дава на билатерална основа.

Борел најави дека министрите за надворешни работи ќе разговараат за предлозите за зголемување на помошта за Украина.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.