Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска во Брисел, по повод честитката на рускиот претседател Владимир Путин за победата на изборите, изјави дека ќе му честита на кого сака, бидејќи не е ничиј слуга, и дека прави сѐ во најдобар интерес на Србија.

Вучиќ, како одговор на новинарскиот коментар дека многу луѓе го критикувале што му ја честитал победата на рускиот претседател на изборите во Русија, рече дека тој е претседател на Републиката и дека се однесува во согласност со нормите на меѓународното јавно право, почитувајќи ги другите земји.

Ќе му честитам на кого сакам во најдобар интерес на Република Србија и секогаш заштитувајќи ги интересите на Србија. И тоа е моја работа и ќе продолжам да ја работам, не сум никому слуга, повеќе ја сакам мојата земја отколку што било во светот и јас се однесувам како независен и независен претседател на земја, тие носат одлуки во најдобар интерес за себе и за своите граѓани – рече Вучиќ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.