Ознака: Вучиќ
Балкан 24.11.22 | 12:30

Вучиќ: Ние велиме дека не го сакаме Косово во ОН и што потоа – ќе нѐ бомбардирате, ќе ни се заканувате со санкции, што?

Додека Европа и меѓународната заедница го постигнуваат привремениот договор кој беше постигнат меѓу Белград и Приштина во врска со регистарските таблички, српскиот...

Балкан 22.11.22 | 13:06

Вучиќ го информира амбасадорот Хил за последната рунда разговори во Брисел

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска соопшти дека го информирал американскиот амбасадор во Белград, Кристофер Хил, за последната рунда разговори меѓу Белград...

Балкан 20.11.22 | 13:04

Вучиќ не е оптимист за утрешната средба со Курти во Брисел

Српскиот претседател Александар Вучиќ денес потврди дека на повик на ЕУ утре во 8 часот наутро ќе оди на средба со косовскиот премиер Албин Курти на разговори во Брисел,...

Балкан 18.11.22 | 13:27

ЕУ ги повика Вучиќ и Курти на итен состанок во Брисел

Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти се поканети во Брисел на дијалог на највисоко ниво, изјави портпаролот Петер Стано. Доколку...

Балкан 10.11.22 | 14:19

Борел на итна средба со Вучиќ и Курти во Париз

Високиот претставник за надворешна политика ќе се сретне со српскиот претседател и косовскиот премиер во Париз каде ќе разговара за намалување на тензиите меѓу двете...

Балкан 07.11.22 | 12:54

Вучиќ: Српскиот народ нема да остане без поддршката на Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ, на својот Инстаграм профил објави видео ретроспектива од изминатата работна недела. Српскиот народ нема да остане без поддршката...

Балкан 05.11.22 | 15:11

Американскиот амбасадор во Србија побарал од Вучиќ да се однесува одговорно

Српскиот претседател Александар Вучиќ телефонски разговарал со американскиот амбасадор во таа земја Кристофер Хил, кој „од него побара Србија да се однесува одговорно,...

Балкан 05.11.22 | 13:29

Вучиќ по вонредната седница на Владата на Србија: Не се откажуваме од политиката на мир и стабилност

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска присуствуваше на посебна седница на Владата на Србија на покана на премиерката Ана Брнабиќ. Вучиќ по седницата се огласи...

Балкан 03.10.22 | 15:20

Вучиќ: Идната година ќе е уште полоша, некои земји ќе ги затвораат и моловите поради кризата

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на средбата со унгарскиот премиер Виктор Орбан и австрискиот канцелар Карл Нехамер, зобруваше за енергетската криза која...

Балкан 24.09.22 | 09:24

Вучиќ и Лавров се сретнаа во Њујорк, Србија нема да гласа за исклучување на Русија од Советот за безбедност на ОН

Српскиот претседател Александар Вучиќ се сретна со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на маргините на 77. сесија на Генералното собрание на ОН во Њујорк. Вучиќ...

Балкан 19.09.22 | 21:21

Вучиќ: Идните шест месеци се клучни, некои држави ќе бидат уништени

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од Њујорк, каде учествува на 77-та сесија на Генералното собрание на Обединетите нации, порача дека сега е „време на големи...

Балкан 09.09.22 | 21:59

Вучиќ по средбата со Лајчак: Нема да има признавање на Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се огласи на Инстаграм по средбата со специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина – Мирослав Лајчак,...

Балкан 11.08.22 | 12:21

Вучиќ: Под превез на борба против криминалот, Приштина се подготвува да ликвидира Срби на северот на Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска предупреди дека приштинските власти „под превезот на борба против криминалот“ подготвуваат ликвидација на Срби...

Балкан 31.07.22 | 12:28

Вучиќ со драматично обраќање: Курти сака да биде новиот Зеленски, Приштина на полноќ почнува со акција

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска од зградата на Претседателството им се обрати на граѓаните. Претседателот зборувал за актуелни прашања за земјата,...

Балкан 29.07.22 | 16:09

Доаѓаат најтешките осум месеци: Вучиќ најавува заемна помош во храна и во струја

Претседателот на Србија синоќа во интервју на „Пинк ТВ“ објасни дека трите земји од иницијативата Отворен Балкан треба меѓусебно да си помагаат во месеците што доаѓаат. Секој...

Балкан 14.07.22 | 21:43

Вучиќ: Знам што ќе му понуди Путин на Западот, ако не прифатат, ќе настане пекол

Конфликтот во Украина всушност веќе се претвори во светска војна, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ на гостувањето во ТВ Пинк, и потенцира дека Западот...

Балкан 10.06.22 | 17:58

Вучиќ: Шолц побара од Србија да се приклучи кон санкциите против Русија

Со германскиот канцелар, Олаф Шолц, разменив мислења за сите важни и не така лесни теми. Германија е најголемиот трговски партнер на Србија, годинава има пораст во трговската...

Балкан 22.05.22 | 16:02

Шарл Мишел проба ќебапи во Белград и во Сараево: Не ме прашувајте кои се подобри

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел на Твитер објави фотографии на кои е придружуван од претседателот на Србија, Александар Вучиќ и градоначалничката на Сараево,...

Балкан 20.05.22 | 22:11

Бајден му го честиташе реизборот на Вучиќ: Со нетрпение очекувам за време на вашиот втор мандат да ја продлабочиме нашата блиска соработка

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, прими честитка од претседателот на САД, Џозеф Бајден, соопштија од кабинетот на Вучиќ, при што е пренесена содржината...

Балкан 06.05.22 | 20:38

Вучиќ: По изјавата на Путин, Србија е под притисок на Запад да го признае Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во обраќањето до јавноста изјави дека Србија во иднина ќе оди посилно на европскиот пат, дека е под голем притисок откако рускиот...