Ознака: Вучиќ
Балкан 20.05.22 | 22:11

Бајден му го честиташе реизборот на Вучиќ: Со нетрпение очекувам за време на вашиот втор мандат да ја продлабочиме нашата блиска соработка

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, прими честитка од претседателот на САД, Џозеф Бајден, соопштија од кабинетот на Вучиќ, при што е пренесена содржината...

Балкан 06.05.22 | 20:38

Вучиќ: По изјавата на Путин, Србија е под притисок на Запад да го признае Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во обраќањето до јавноста изјави дека Србија во иднина ќе оди посилно на европскиот пат, дека е под голем притисок откако рускиот...

Балкан 19.04.22 | 20:29

Вучиќ до американските сенатори: „Отворен Балкан“ е пример за успешна регионална соработка

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ денеска се сретна со американските сенатори од Одборот за надворешни работи, Крис Марфи и Џин Шејхин, како и со сенаторот...

Балкан 10.04.22 | 20:07

Вучиќ: Во вторник ќе го претставиме нашето најмоќно оружје

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, синоќа, по завршувањето на воената вежба на Војската на Србија „Огнен штит 2022“, на која за првпат беше прикажано делувањето...

Балкан 21.03.22 | 21:13

Вучиќ: Разговораме со руската страна за нафта

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека на утрешната седница на Советот за национална безбедност ќе се разговара за ефектите од војната во Украина, како...

Балкан 14.03.22 | 14:59

Вучиќ: Ќе биде „целосна катастрофа“ ако Бугарија ја запре испораката на гас од Русија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави денеска дека за Србија ќе биде „целосна катастрофа“ најавата на Бугарија дека ќе го затвори гасоводот доколку Русија...

Балкан 22.02.22 | 23:24

Вучиќ и принцот Алберт на опера во Монако

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, е во посета на Кнежевството Монако. За време на средбата, претседателот Вучиќ присуствуваше на потпишувањето на Рамковниот...

Балкан 15.02.22 | 15:58

Вучиќ денеска по повод Денот на државноста на Србија го одликуваше холивудскиот актер Џони Деп

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска по повод Денот на државноста на Србија им додели одликувања на заслужни поединци и институции. Претседателот го одликуваше...

Балкан 13.02.22 | 11:55

Вучиќ ветува просечна плата од 1.000 евра и пензии од 500 евра

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска гостувајќи во ТВ Пинк изјави дека до крајот на работата на идната влада, просечната плата би можела да биде 1.000 евра. Коментирајќи...

Балкан 11.11.21 | 13:57

Вучиќ: Немаме повеќе проблеми со струјата, Србија нема да увезува струја по високи цени

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, при обиколката на работите на ревитализација на блокот Б на термоцентралата „Никола Тесла Б” (ТЕНТ) во Обреновац изјави...

Македонија 04.11.21 | 18:37

Македонија е одличен пример за неисполнети ветувања на ЕУ, велат Вучиќ, Рама и Димитров во заедничка изјава

Додека нашиот пат кон ЕУ излета од колосек, ние остануваме посветени да ги достигнеме ЕУ стандардите. Не можеме да дозволиме оваа негативна спирала да ги загрози самите...

Балкан 24.10.21 | 13:08

Атентат на Вучиќ бил планиран на откривањето на споменикот на Стефан Немања во Белград

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави денес дека било планирано убиство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и дека наводите за прислушкување на Вучиќ...

Балкан 15.06.21 | 10:37

Во Брисел на заедничка маса ќе седнат Албин Курти и Александар Вучиќ

Во Брисел на заедничка маса ќе седнат премиерот на Косово, Албин Курти и претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Средбата е во рамки на дијалогот меѓу Белград и Приштина,...

Македонија 04.06.21 | 16:18

Филипче: Најавата на српскиот претседател Александар Вучиќ за бесплатна вакцинација на граѓаните на Македонија е чин на добрососедство

Како чин на добрососедство ја оцени министерот за здравство Венко Филипче денеска на прес конференција, најавата на српскиот претседател Александар Вучиќ за бесплатна...

Балкан 23.05.21 | 20:40

Вучиќ и Радев играа шах

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави дека со бугарскиот претседател, Румен Радев, одиграле пријателска партија шах. Пријателска партија шах со претседателот...

Балкан 17.05.21 | 16:20

Вучиќ: Не е постигната согласност на Самитот Брдо-Бриони за промена на границите, Србија се залага за почитување на принципот на неменување на границите признати од ОН

Постигнавме консензус регионот да остане на европскиот пат и ги подржавме намерите на државите од регионот за добивање датум за преговорите и визната либерализација,...

Култура 23.04.21 | 17:47

Наесен во Скопје ќе се отвори Српски културен центар

Српската заедница во Македонија на есен треба да го добие Српскиот културен центар во Скопје, како резултат на договорот меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ...

Македонија 14.02.21 | 15:51

Заев му подари на Вучиќ икона со ликот на Св. Пантелејмон

Премиерот Зоран Заев му подари на српскиот претседател Александар Вучиќ икона со ликот на Свети Пантелејмон како благодарност за денеска доставените вакицни од Фајзер. На...

Македонија 14.02.21 | 14:19

Неспособната власт гази на црвени килими, обичните смртници се лизгаат по снегот

И додека граѓаните мака мачат со снегот, властите наместо да го исчистат одлучија да постават црвен килим за пречек на вакцините од Србија. Денеска на Јутјуб каналот...

Македонија 14.02.21 | 13:16

Заев и Вучиќ на ручек во „Камник“: Гулаш од срна или колбаси од мечка ќе бидат на мени?

По примопредавањето на вакцините на граничниот премин Табановце Зоран Заев и Александар Вучиќ отидоа да ручаат во ресторанот Камник. Ексклузивниот ресторан Камник...