Ознака: Путин
Свет 23.03.23 | 10:27

Апсењето на Путин би значело објавување војна против Русија, предупреди Медведев

Апсење на рускиот претседател Владимир Путин врз основа на налогот за апсење издаден минатата недела од Меѓународниот кривичен суд (МКС) би претставувало „објавување...

Филм 01.03.23 | 13:27

Путин му додели врвна државна награда на холивудскиот актер Стивен Сигал за неговата меѓународна хуманитарна и културна работа

Рускиот претседател Владимир Путин му додели врвна државна награда на холивудскиот актер Стивен Сигал во знак на признание на неговата меѓународна хуманитарна и културна...

Свет 27.02.23 | 10:15

Путин: Ако му се дозволи на Вашингтон да работи по свое, Русија ќе биде поделена на Москва, Урал и други различни региони, има писмен доказ за тоа

Владимир Путин го обвини западот дека сака да ја распарчи Русија и да ја претвори во низа слаби минидржави. Во интервјуто за ТВ-каналот „Росија“, Путин тврдеше дека...

Свет 27.02.23 | 09:52

Зеленски: Знам кој ќе го убие Путин

Знам кој ќе го убие Путин на крајот, тоа ќе биде некој од неговиот најтесен круг на блиски советници, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски во документарниот...

Свет 26.02.23 | 18:57

Путин: Не можам да замислам американски војници да шетаат по нашите нуклеарни објекти, тоа едноставно е смешно

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва не се противи на учеството на земјите од НАТО во дискусијата за Договорот за стратешкото офанзивно оружје (СТАРТ),...

Свет 23.02.23 | 22:11

Путин најави распоредување нуклеарни ракети „Сармат“ годинава

Рускиот претседател Владимир Путин најави денеска дека руската армија оваа година ќе распореди нови интерконтинентални балистички ракети „Сармат“, кои можат да носат...

Свет 21.02.23 | 13:35

Саливан: Апсурдно е обвинувањето од Путин дека Русија била загрозена од Западот

Советникот за национална безбедност на Белата куќа Џејк Саливан ги оквалификува како „апсурдни“ обвинувањата на претседателот Владимир Путин дека Русија била загрозена...

Свет 21.02.23 | 13:14

Русија го прекинува учеството во договорот „Нов СТАРТ“

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека Русија го прекинува своето учество во договорот „Нов СТАРТ“ за контрола на стратешкото офанзивно оружје,...

Свет 14.02.23 | 13:00

Белата куќа загрижена поради извештаите дека рускиот претседател Владиир Путин наводно планира пуч во Молдавија

Портпаролот на Советот за национална безбедност во Белата куќа Џон Кирби рече дека извештаите за тоа дека рускиот претседател Владимир Путин наводно планира пуч во...

Свет 09.02.23 | 22:22

Откажал моторот на авионот на Путин

Претседателот на Русија Владимир Путин на средба со претставници на воздухопловната индустрија раскажа како во една прилика птица го „исклучила“ моторот на неговиот...

Музика 01.02.23 | 12:59

Концертите на Роџер Вотерс во Германија и Полска се откажуваат поради неговите повици музичарите да не настапуваат во Израел и поддршката за Путин

Германската турнеја на поранешниот член на Пинк Флојд, Роџер Вотерс, се соочува со зголемени повици да се откаже, наведувајќи го неговиот се поотворен антисемитизам,...

Свет 28.01.23 | 21:54

Во близина на Москва се урна хеликоптер што го користи Путин

Хеликоптер кој е дел од флотата која ги превезува највисоките руски функционери, вклучително и претседателот Владимир Путин, наводно се урнал при слетувањето во близина...

Балкан 09.01.23 | 11:37

Еј, кукло на Путин, каде си? Анониуси му испратија нова порака на Вучиќ

Хакерската група Анонимус испрати нова порака до српскиот претседател Александар Вучиќ. Анонимусите ја информираа јавноста дека се многу инволвирани и дека собрале...

Свет 27.12.22 | 19:04

Путин од први февруари забранува извоз на земјите кои ја ограничија цената на руската нафта

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша указ со кој се забранува испорака на руска нафта за земјите кои воведоа ценовни ограничувања на нафтата и нафтените...

Свет 22.12.22 | 10:32

Путин: Москва добро ја знае улогата на НАТО во конфликтот во Украина

Москва добро ја знае улогата што НАТО ја игра во конфликтот во Украина, изјави во вторникот рускиот претседател Владимир Путин. Тој ги повика високите одбранбени функционери...

Свет 12.12.22 | 13:51

Путин нема да ја одржи традиционалната прес-конференција на крајот на годината

Рускиот претседател Владимир Путин нема да ја одржи својата традиционална прес-конференција на крајот на годината, соопшти денеска Кремљ. „Нема да има“ претседателска...

Здравје 03.12.22 | 20:58

Алтајски чај од 24 билки: Еве што пие Путин во белиот термос

Рускиот претседател Владимир Путин често на конференциите има бел термос до себе и конечно е откриено што има внатре . -Јас дури и не пијам црн чај. Пијам само билен чај...

Свет 02.12.22 | 12:07

Кремљ: Путин е отворен за разговори за Украина

Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за разговори за можно решение во Украина, но одбивањето на САД да ги признаат анектираните територии како руски го попречува...

Свет 15.11.22 | 19:11

Шолц: Важно е да се комуницира со Путин и Зеленски

Германскиот канцелар Олаф Шолц рече дека е важно да се продолжи комуникацијата со рускиот претседател Владимир Путин. „Пред војната зборував со него сам долго време...

Свет 10.11.22 | 11:11

Ердоган: Турција и понатаму е посредник меѓу Москва и Киев

Анкара ќе продолжи да вложува напори во посредувањето меѓу Русија и Украина со цел да се почнат со преговори за ставање крај на конфликтот, изјави денеска турскиот претседател...