Црногорската полиција собира докази за идентификување на шестмина мажи осомничени дека учествувале во копање тунел од изнајмен стан до зградата на Високиот суд, како и за потерниците.

Како што пишуваат црногорските медиуми, бил изнајмен станот во подрумската зграда на улицата Његошева во Подгорица, од која криминалците по кои трага полицијата ископале тунел долг 30 метри што води до депото на Вишиот суд во Подгорица. од жена! Последователно беше утврдено дека на сопственикот на станот му покажала фалсификувани документи и објаснила „дека и треба затоа што сака да отвори салон за венчаници“.

2.800 евра биле однапред дадени за двомесечен закуп на ненаместен стан, во кој има две соби – пренесува порталот Либертас. Од депото на Вишиот суд во Подгорица, според неофицијалните информации на порталот Борба, украдени се три пиштоли кои биле докази во постапката против членови на кавачкиот клан за убиства извршени во 2015, 2016 и 2020 година.



Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.