Пилот загина по пад на авион во Австрија, во близината на границата со Словенија. Пилотот наводно полетал од аеродромот во Клагенфурт и влегол во словенечкиот воздушен простор во саботата, а потоа на враќање се срушил на планината Вајнеж.

Пилотот наводно испратил итен повик во 16:40 часот, а контролата лета неколку пати се обидела да го контактира. Неколку часа подоцна ги пронашле остатоците.

И натаму не е познато како леталото се срушило. Покрената е истрага за причините за уривањето.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.