Ознака: авион
Калеидоскоп 06.07.20 | 11:07

Шверцери на дрога слетаа на пат во Мексико, авионот во пламен

Мал авион, за кој постојат сомнежи дека превезувал дрога, се запали откако во неделата слетал на пат во јужната мексичка држава Кинтана Ро. Не е познато дали авионот...

Патувања 26.06.20 | 10:39

Ако одите со авион во Италија не можете да внесете куфер во кабината

Од денеска во Италија е забрането внесувањето кабински куфери во авионите, што претставува една од заштитните мерки за време на пандемијата на коронавирусот,  соопшти...

Здравје 28.05.20 | 18:39

Прв случај на бебе од Македонија со тешки компликации од Ковид-19, итно префрлено во Швајцарија

Десетмесечно бебе во тешка и многу комплицирана здравствена состојба било донесено во неделата попладне на Клиниката за детски болести. Бебето кое е швајцарски државјанин,...

Свет 23.05.20 | 11:06

Тој го преживеал падот на пакистанскиот авион: Тргнав кон светлото, а потоа морав да скокнам

Најмалку 80 лица загинаа кога авион на пакистанска национална компанија со 99 патници и членови на екипажот се сруши во петокот во населено место во Карачиј. Засега се...

Свет 15.05.20 | 23:22

Нови правила: За да патуваме со со авион ќе ни треба здравствен прашалник

Патувањето со авион кога ќе се пуштат границите нема да биде воопшто едноставно. Европската агенција за безбедност во сообраќајот подтотвува нова регулатива која ќе...

Свет 14.05.20 | 14:26

Се урна авион што носел ковид-тестови во Индонезија, загина американски пилот

Американката Џојс Лин (40) загина кога авионот со кој управувала се урнал на патот кон градот Мамит. Џојс во авионот превезувала ковид-тестови за едно индонезиско село. Се...

Патувања 06.05.20 | 22:45

Оваа кабина ќе биде „спас“ за аеродромите?

Аеродромот во Хонг Kонг тестира кабина што целосно ги уништува сите зарази, вклучувајќи ја и најновата на кожата, за само 40 секунди. Доволно е патникот само да влезе во...

Свет 24.04.20 | 21:27

Од мај ќе летаме со авион по нови правила поради коронавирусот

Европската комисија во мај ќе го претстави пакетот на нови правила за летање откако ќе бидат укинати вонредните мерки. Европската комесарка за транспорт Адина Валеан...

Македонија 24.03.20 | 20:06

Мистеријата продолжува: Владата не открива што донесе авионот од Виена?

Поминаа 24 часа од објавата на „Лидер”, а Владата се уште не открива што донел фамозниот авион од Австрија на 19-ти месецов? Имено на затворениот аеродром Скопје на 19 март...

Македонија 23.03.20 | 00:29

„Мистериозно“ слетување на затворениот аеродром во Скопје: Што донесе карго авионот од Виена?!

На затворениот аеродром Скопје на 19 март „мистериозно“ слетал авион од Виена – објави „Лидер“. И покрај тоа што авионот слетал на аеродромот кој во тој момент беше...

Балкан 05.03.20 | 10:17

Авион без патници се врати во Истанбул поради коронавирусот

Авион на авиокомпанијата Туркиш ерлајнс се врати денесека во Истанбул без патници, по наредба на властите во Сингапур, откако патник кој пристигна со истиот авион во...

Здравје 04.03.20 | 12:14

Се воведува нова мерка за заштита од коронавирусот, патниците од Италија кои ќе слетаат на македонските аеродроми ќе потполнуваат информативни картички

Поради зголемен број на случаеви со корона вирусот во Европа, Македонија воведува нова мерка за заштитата од вирусот на повисоко ниво. Патниците на „Визер“ од Милано...

Свет 03.03.20 | 10:50

Авион на „Аерофлот“ поради закана принудно слета на Далечниот исток

Авион Ербас А-330 на руската авиокомпанија Аерофлот, на пат од Владивосток до Москва, денеска принудно слета во Хабаровск на Далечниот исток, поради анонимна закана. Воздухопловните...

Здравје 24.02.20 | 20:31

Филипче убедува дека се засилуваат контролите на граничните премини, а цел авион од Италија поминал без контрола

Додека министерот Филипче убедува дека се засилуваат контролите на граничните премини и на скопскиот аеродром, македонските граѓани кои викендов пристигнале во државата...

Свет 19.02.20 | 15:07

Црната кутија од украинскиот авион останува во Иран

Црната кутија од украинскиот патнички авион што иранската противвоздушна одбрана го урна по грешка во јануари годинава, Иран нема намера да ја предаде на ниту една...

Калеидоскоп 12.02.20 | 19:54

Авионот влезе во бурата „Кјара“: Погледнете ја паничната реакција на патниците

Патниците на летот „EuropaUX1093“ доживеаја непријатност што тешко ќе ја заборават. Кога требало да слетаат на аеродромот во Амстердам, силен ветер од бурата „Кјара“ почнал...

Калеидоскоп 12.02.20 | 17:56

Македонецот кој се родил во авион утре полни 42 години

Нечии животни судбини се како на филм. Приказната за Јатко Тодев е една од нив. На 13 февруари 1978 година, за време на летот Б-707 од Југославија до Австралија, Марија Тодева...

Свет 07.02.20 | 09:02

Избегната трагедија: Патнички авион со 172 патници за малку ќе бил соборен кај Дамаск

Сириската противвоздушна одбрана за малку ќе го соборела патничкиот авион „Ербас 320“, со 172 патници и членови на екипажот, што потоа морал под итно да слета во руската...

Свет 06.02.20 | 10:29

Нов биланс на авионската несреќа: Авионот се срушил во поле и се распаднал на три делови

Три луѓе починале, а 179 се повредени кога авионот од турската нискобуџетна компанија во текот на слетувањето на истанбулскиот аеродром „Сабиха Гокчен“, најверојатно...

Балкан 06.02.20 | 09:48

При излетувањето на авион од писта на аеродром во Истанбул загинаа три лица, 179 се повредени

При излетувањето на патнички авион за време на слетувањето на меѓународниот аеродром „Сабиха Ѓокчен” во Истанбул загинаа три лица, додека 179 се повредени, потврди...