Ознака: Словенија
Балкан 06.07.20 | 14:31

Брачна двојка од Словенија свесно ширела коронавирус, им се заканува затвор

Две лица од Словенија се пријавени поради кршење на карантинските правила од небрежност и евентуално ширење на вирусот „Ковид-19“, за што ќе бидат казнети со парична...

Балкан 04.07.20 | 17:00

Во Словенија двојно зголемен бројот на заразени лица, рекорден ден и во БиХ

Во Словенија, во последните 24 часа потврдени се 30 нови инфицирани со новиот вирус, речиси двојно повеќе од претходниот ден, кога беа евидентирани 16 новозаразени. Шест...

Балкан 01.07.20 | 13:43

Пензионерите во Словенија од денеска ќе можат бесплатно да се возат во автобус и воз

Околу 600.000 пензионери во Словенија од денеска ќе можат бесплатно да се возат во автобус и воз, јави дописникот на МИА од Љубљана. Според министерот за инфраструктура...

Балкан 30.06.20 | 14:32

И со надминат број на новозаразени Хрватска останува на словенечкиот „зелен список“

Словенечката влада одлучи дека Хрватска и понатаму останува на списокот на Ковид-19 безбедни земји, врз основа на нивните проценки, изјави денеска портпаролот на владата...

Балкан 30.06.20 | 12:06

Словенија враќа дел од рестрикциите

Словенечката Влада одлучи да врати дел од рестрикциите за граѓаните откако секојдневно почнаа да се регистрираат новозаразени со коронавирусот, јави дописникот на...

Балкан 29.06.20 | 17:48

Словенија би можела да ја избрише Хрватска од листата на безбедни земји

Словенија уште утре би можела да ја стави Хрватска на листата со земји кои не се безбедни од зараза со Ковид-19, изјави портпаролот на словенечката Влада, Јелко Кацин,...

Балкан 29.06.20 | 13:41

Словенија подготвува нови закони за вториот бран на коронавирусот

Словенечката Влада подготвува повеќе нови закони со цел државата да биде подготвена за вториот бран на коронавирусот кој се очекува наесен, јави дописникот на МИА од...

Балкан 25.06.20 | 11:59

Во Словенија од денес повторно е задолжително носење маска во затворени простории и верски објекти

Словенечката Влада одлучи од денес повторно да бидат воведени некои рестриктивни мерки за граѓаните по појавата на новозаразени со коронавирусот. По препорака на епидемиолозите,...

Балкан 24.06.20 | 15:40

Словенија ја отстрани Црна Гора од списокот „земји безбедни од корона“

Откако бројот на луѓе кои страдаат од коронавирус скокна во Црна Гора во последните неколку дена, Словенија ќе ја отстрани таа земја од списокот на безбедни земји од...

Балкан 24.06.20 | 11:14

Словенија сака повторно да воведе мерки на заштита

Словенија размислува повторно да воведе некои од рестриктивните мерки за граѓаните и повторно да ги отвори карантинските центри. За ова се размислува откако во земјата...

Балкан 19.06.20 | 10:53

Ден на спортот – Словенија доби нов државен празник

Словенечкото Собрание изгласа Закон со кој 23 септември ќе се одбележува како Ден на спорот и ќе претставува нов државен празник, јави дописникот на МИА од Љубљана. Овој...

Балкан 19.06.20 | 10:34

Словенија планира да потроши 780 милиони евра за армијата

Словенечката Влада подготви Закон кој предвидува за вооружување и опрема на армијата државата да потроши 780 милиони евра, јави дописникот на МИА од Љубљана. Според министерот...

Балкан 17.06.20 | 13:57

Тие што ги загубиле работните места ќе добијат по 514 евра во Словенија

Заводот за вработување на Словенија за само една недела на 650 лица кои изгубија работа поради епидемијата на коронавирусот им исплати финансиски кризен додаток од 514...

Балкан 17.06.20 | 11:04

Словенечкото Собрание едногласно го одби предлогот да се укине задолжителната вакцинација

Ниту еден пратеник во словенечкото Собрание не гласаше позитивно за предлогот да се укине задолжителната вакцинација на населението. Предлог законот, што во февруари...

Балкан 15.06.20 | 12:08

Во Словенија дозволени меѓународни спортски натпревари со присуство на навивачи

Влада на Словенија одучи од денеска во земјата да бидат дозволени сите меѓународни спортски натпревари и тоа со присуство на публика, јави дописникот на МИА од Љубана. Портпаролот...

Балкан 15.06.20 | 09:41

Отворени плажите во Словенија

Во Словенија од денеска, под строги правила и превентивни мерки, се отворени сите плажи долж крајбрежјето, јави дописникот на МИА од Љубљана. Националниот институт за...

Култура 10.06.20 | 14:52

„Медена земја“ го отвори Фестивалот на документарен филм во Словенија

Со проекцијата на македонскиот документарец „Медена земја” беше отворен Фестивалот на документарен филм во Словенија. Манифестацијата кој има 22-годишна традиција...

Балкан 07.06.20 | 18:42

Во Хрватска во последните 24 часа нема нов случај на коронавирус, во Словенија само еден

Во последните 24 часа во Хрватска нема нови случаи на коронавирус, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита, а во Словенија е откриен само еден новозаразен. Во Хрватска...

Балкан 03.06.20 | 10:47

Словенија распореди повеќе од 1.000 дополнителни полицајци на границата со Хрватска

Словенија распореди повеќе од 1.000 дополнителни полицајци на границата со Хрватска, поради зголемениот прилив на мигранти по таканаречената балканска рута, изјави...

Балкан 01.06.20 | 11:40

Словенија прогласи крај на епидемијата на коронавирусот

Словенија и официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирусот, откако и во изминатите 24 часа немаше ниеден позитивен тест, објави владата. Во земјата три дена...