Ознака: Словенија
Балкан 24.10.21 | 21:00

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добиле смртни закани

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка во која нему и на неговото семејство им се заканувааат со смрт, а слична закана добил и министерот за одбрана Матеј Тонин,...

Балкан 19.10.21 | 13:29

Секој трет тестиран во Словенија е позитивен на Ковид-19

Во Словенија во последните 24 часа се регистрирани 1.669 новозаразени со корона вирусот, со рекордни 31,9 проценти позитивни тестови, а според стручните лица толкав број...

Балкан 19.10.21 | 12:54

Во Словенија секој трет тест е позитивен на Ковид-19

Во Словенија во последните 24 часа потврдени се 1.669 новозаразени со коронавирусот, со рекордни 31,9 проценти позитивни тестови, а според стручните лица толкав број позитивни...

Балкан 18.10.21 | 19:56

По смртта на 20-годишната девојка откако прими вакцина „Џонсон и Џонсон“, се бара оставка од Владата во Словенија

Словенечката опозиција денеска побара оставка од Владата поради одлуката за вакцината „Џонсон и Џонсон“, откако 20-годишна девојка почина неодамна по примањето на...

Балкан 16.10.21 | 13:16

Секој четврти тест е позитивен: Во Словенија, 1437 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 1437 новозаразени со коронавирусот, а четворица пациенти починале, соопшти денеска словенечката Влада. Новите 1437 инфекции...

Балкан 14.10.21 | 08:57

Докторка од Словенија за 50 евра издавала лажни потврди за прележан корона вирус

Докторка од Помурје во Словенија издавала невалидни потврди за корона вирус за 50 евра. Случајот го истражува и Лекарската комора на Словенија. Како што пренесуваат...

Балкан 05.10.21 | 15:15

Словенија воведе ограничено движење поради можно нарушување на редот и мирот за време на самитот ЕУ-Западен Балкан

Во пресрет на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што почнува вечерва во Брдо кај Крањ, словенечката Влада одлучи денеска и утре да го ограничи или забрани движењето во области...

Свет 03.10.21 | 10:14

ЕУ да се прошири на Западен Балкан до 2030 година: Словенија врши притисок врз Брисел

Европската унија треба да се прошири на целиот Западен Балкан до крајот на деценијата, според предлогот на Словенија, која ги запрепасти земјите -членки пред самитот...

Балкан 29.09.21 | 14:17

Словенија привремено ја суспендира вакцинацијата со „Џонсон и Џонсон“ по смртта на 20-годишна девојка

Словенија одлучи привремено да ја прекине вакцинацијата против Ковид-19 со вакцината на „Џонсон и Џонсон“, сѐ додека не се разјаснат околностите за смртта на 20-годишна...

Балкан 25.09.21 | 08:52

Наставничка од Марибор добила отказ, зашто била активна антиваксерка

Словенечките власти не се двооумеле многу кога на наставничка во основно училиште во Марибор експресно ѝ било врачено решение за престанок на работниот однос бидејќи...

Балкан 24.09.21 | 12:36

Словенија ги ублажи мерките, не треба ковид сертификат за работа од дома и за на бензинска пумпа

Словенечките власти ја променија одлуката во однос на задолжителниот сертификат за вакцинација и за луѓето кои работат од дома, како и за оние кои полнат гориво на бензинските...

Балкан 24.09.21 | 10:00

За точење гориво и работа од дома не се потребни ковид пропусници: Словенија ги ублажува мерките

Мерката за задолжителни ковид-пропусници во Словенија денеска е малку олеснета, бидејќи ова барање е укинато за оние што работат од дома, како и за оние кои дополнуваат...

Балкан 23.09.21 | 09:40

Во Словенија лица се вакцинираат во име на други, за пари, нарко-зависник се боцкал 23 пати !?

Во Словенија, се појавија луѓето кои се подготвени да се вакцинираат неколку пати за да добијат „награда“ по неколку стотици евра. Се работи за луѓе со послаб финансиски...

Балкан 21.09.21 | 13:30

И за работа од дома неопходен ковид сертификат: Словенија ги заострува мерките

Во Словенија и вработените кои работат од дома ќе мора да имаат ковид потврда, јавија словенечките медиуми, повикувајќи се на Министерството за труд. Словенија воведе...

Балкан 17.09.21 | 10:38

Сакаш да работиш, ќе примиш вакцина: Словенија воведе задолжителна вакцинација за јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да се вакцинираат против Ковид-19. Негативниот...

Балкан 15.09.21 | 21:41

Тензии во Љубљана, факели летаа кон Парламентот во протестот против ковид-рестрикциите

Запалени факели летаа кон зградата на словенечкиот парламент вечерва во протестот против ковид-рестрикциите на плоштадот „Република“ во Љубљана. Полицијата одговори...

Македонија 15.09.21 | 21:30

Поддршка од Словенија за ЕУ перспективата на Западен Балкан

Словенија како земја претседавач со Европската Унија беше дел од денешната конференција во Солун „Западниот Балкан учествува во дијалогот за иднината на Европа“,...

Балкан 15.09.21 | 20:05

Маж се заклучил во автомобилот на бензиска, откако одбиле да му наточат бензин без ковид-сертификат

На првиот ден од стапувањето во сила на заострените мерки против ковид во Словенија се забележува големо незадоволство кај невакцинираните, но засега не се регистрирани...

Балкан 15.09.21 | 14:01

Словенија ќе ја прошири оградата за заштита од мигранти на границата со Хрватска

Словенија ќе ја прошири оградата на границата со Хрватска, со цел да спречи илегална миграција, објави денеска министерот за внатрешни работи Алеш Хојс. За време на...

Балкан 10.09.21 | 12:06

Задолжителна вакцинација за администрацијата во Словенија

Вработените во државната служба во Словенија мора да се вакцинираат или да покажат потврда дека прележале Ковид-19, во спротивно нема да можат да работат со странки,...