Албанскиот премиер Еди Рама порача дека Албанија ќе ги брани привремените институции на Приштина во случај да бидат исцрпени сите дипломатски опции и дојде до употреба на оружје.

Тој додаде дека се моли да не дојде до таква ситуација.

Рама посочи дека Албанија е членка на НАТО, дека има посебен однос со Косово и дека „секој напад на Косово е напад врз Албанија“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.