Ознака: еди рама
Балкан 05.10.20 | 22:03

Byлин до Paма: Зарем за злосторства зборува премиерот на дpжaвaтa кaдe им беа вадeни opгaни на луѓе

Српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, испрати остар одговор до премиерот на Албанија, Еди Рама. Од ергелата Караѓорѓево, каде што се одржува настанот „Куп...

Балкан 02.10.20 | 17:00

Рама: Мини шенген е проект на албанската младина, за наше раселување на поголем простор

На заедничката седница на владите на Албанија и Косово, што денеска се одржа во Тирана, албанскиот премиерот Еди Рама се задржа и на иницјативата за Мини шенген. Меѓу...

Балкан 02.10.20 | 13:05

Рама: Ќе ги отстраниме границите, Драч ќе биде косовско пристаниште

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека Косово и Албанија имаат намера да ги „отстранат границите“ и дека албанското пристаниште Драч наскоро ќе стане „косовско“. Тој...

Балкан 29.09.20 | 19:00

Ја тргна фотографијата: Рама по грешка објавил слика од македонски водопад како да е албански

По рекациите на социјалните мрежи, откако албанскиот премиер Еди Рама објави фотографија од планински водопад со хаштаг „прекрасна Албанија“ и „Кањон Лешница“, од...

Македонија 29.09.20 | 15:50

Рама ја избриша фотографијата од македонска Лешница

Албанскиот премиер Еди Рама од својот фејсбук-профил ја острани фотографијата од македонскиот кањон Лешница. Претходно, веројатно верувајќи дека споделува убавини...

Македонија 29.09.20 | 13:00

Не е срамота да не знаеш, човек учи додека е жив: Рама нека научи географија

Не е срамота да не знаеш, човек учи додека е жив. Срамота е да провоцираш и да си играш со чувствата на граѓаните на соседна држава. Но, не можам ни да се лутам, бидејќи...

Македонија 29.09.20 | 11:52

Се јави и авторот на фотографијата од Лешница: Така е кога никој не ме прашува

Авторот на фотографијата споделена од албанскиот премиер Еди Рама потврди дека станува збор за водопадот од македонскиот кањон Лешница на Шар Планина, во близина на...

Македонија 29.09.20 | 10:47

„Убава Албанија“: Рама на „Фејсбук“ се фали со македонскиот кањон Лешница

„Beautiful Albania“ пишува албанскиот премиер Еди Рама на фотографија од македонскиот кањон Лешница, кој се наоѓа на Шар Планина. #BeautifulAlbania🇦🇱❤️#KanioniLeshnicës 😊 Gepostet von Edi...

Балкан 26.09.20 | 19:15

Рама сака трет мандат: Со или без опозицијатa ќе ги добиеме изборите на пролет

Албанскиот премие, Еди Рама не ги крие амбициите за трет мандат и искажува убеденост дека ќе победи на изборите на 25 април 2021 година. Посочи дека со или без опозицијата...

Балкан 26.08.20 | 10:43

Еди Рама испрати порака на српски: Драг Мило, благодарам што постоиш

Кон крајот на предизборната кампања во Црна Гора, Демократската партија на социјалистите, предводена од Мило Ѓукановиќ,  доби поддршка од албанскиот премиер Еди Рама. Албанскиот...

Балкан 24.08.20 | 08:12

Еди Рама загрижен за Белорусија: Испрати писмо до Лукашенко и телефонски разговараше со Сергеј Лавров

Претседавачот со ОБСЕ, премиерот и министер за Европа и надворешни работи на Албанија, Еди Рама и министерката за надворешни работи на Шведска, Ана Линд, земја која ќе...

Балкан 20.08.20 | 15:27

Еди Рама: Не постои балканска мафија, ниту пак балкански корона вирус

Нема „балканска рута“ на коронавирусот, исто како што не постои балканска мафија, ниту балкански земјотрес или балкански болести – ваквите изјави се за политички...

Македонија 12.08.20 | 15:20

Хрватскиот претседател Милановиќ во приватна посета на Еди Рама

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, во наредните два дена ќе престојува во приватна посета на Албанија по лична покана на премиерот Еди Рама. Педесет и шест...

Балкан 30.07.20 | 09:28

Рама се пожали дека поради короната најпогоден е туризмот на Балканот

Премиерот на Албанија, Еди Рама, изјави дека иницијативата „Мали Шенген“ е многу поважна по пандемијата отколку порано и дека секој што го комплицира процесот го прави...

Балкан 28.07.20 | 18:50

Мета го предупреди Рама со цитат од Линколн: Не мешајте се во Уставот

Албанскиот претседател Илир Мета упати силна порака до владеачкото мнозинството, барајќи од нив да не се мешаат во Уставот. Тој избра цитат на Абрахам Линколн за да...

Балкан 03.07.20 | 19:10

Рама: Вучиќ може да оди и на Месечината, но на крај сепак ќе седне со легитимните власти на  Косово

Албанскот премиер Еди Рама, коментирајќи ја изјавата на српскиот претседател Александар Вучиќ дека „нема да ја признае независноста на Косово и дека преговара со Западот,...

Балкан 30.06.20 | 17:22

Рама: Aлбанија е должна да го поддржува Косово безусловно

Eди Рама нагласи дека во Косово не дошол некому да држи лекции, туку само за поддршка, затоа што, како што порача, „Албанија е должна да го поддржува Косово безусловно...

Балкан 18.06.20 | 13:55

Рама: Не е мислење, туку факт дека Албанија има позитивен биланс во борбата против криминалот

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека „не е мислење туку факт дека Албанија денес има позитивен биланс во борбата против криминалот“. На пленарна седница на законодавниот...

Балкан 12.06.20 | 09:37

Рама се закани со нови рестриктивни мерки по зголемиот број новозаразени

Премиерот на Албанија, Еди Рама, преку порака на Фејсбук, се закани дека повторно ќе воведе забрана за движење по наглото зголемување на бројот на нови случаи на заразени...

Македонија 25.05.20 | 15:15

Илија Димовски: Односот на Албанија е непочитување на нашиот ред и поредок и нашата уставна еднаквост

Илија Димовски на фејсбук напиша: Лудило од 19-ти век. Еди Крстач Рама и неговото право. Доколку на ваква постапка од страна на Албанија нема сериозна и одговорна постапка...