Ознака: еди рама
Балкан 08.12.19 | 16:55

Опозицијата го обвини Рама дека е виновен за жртвите во земјотресот

Претседателката на третата по големина политичка партија во Албанија, опозициското Социјалистичкото движење за интеграција, Моника Круемади, гостувајќи во емисијата...

Балкан 07.12.19 | 20:11

Рама им ја исполни најголемата желба: Децата кои скокнаа од тераса бегајќи од земјотресот се запознаа со Роналдо и Буфон

Албанскиот премиер Еди Рама им приреди вистинско изненадување и ретко доживување на Арелин и Алесио, деца од Туман, едно од најпогодените места од катастрофалниот земјотрес,...

Балкан 06.12.19 | 21:17

Децата кои скокнаа од балкон во земјотресот добија специјална награда од премиерот

Премиерот на Албанија Еди Рама им приреди изненадување на двете деца Аурелин и Алејсон, кои за да се спасат од земјотресот скокнале од балкон од своите домови. Се здобија...

Балкан 05.12.19 | 10:55

Рама ги повика сонародниците кои поради земјотресот заминаа за Косово, да се вратат

Албанскиот премиер Еди Рама ги повика сонародниците кои, поради катастрофалниот земјотрес, заминаа за Косово да се вратат. Рама утрово, на итна средба со Советот на...

Балкан 03.12.19 | 13:43

Рама: Ќе одам на Самитот во Лондон и ќе побарам финансиска и техничка помош

Албанскиот премиер Еди Рама на претпладневната вонредна седница на Владата рече дека заминува за Лондон за да присуствува на Самитот на Северноатлантската алијанса. Тој...

Балкан 01.12.19 | 12:26

„Реагираа брилијантно“: Рама им се заблагодари на балканските лидери и побара меѓународна помош

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на македонскиот премиер Зоран Заев и на другите лидери во регионот што ѝ помогнаа на Албанија да ги санира последиците...

Балкан 30.11.19 | 19:31

Рама го повика Баша да седнат на маса поради состојбата во земјата, тој му возврати дека не е време за политички маневри

лбанскиот премиер и лидер на владејачките социјалисти, Еди Рама преку Твитер ја повика опозицијата „ без да губат време да седнат на маса и да ги соопшти нејзините идеи...

Балкан 30.11.19 | 15:10

Еди Рама се расплака додека ги читаше имињата на 50-те жртви од земјотресот

Албанскиот премиер на денешната владина седница изјави дека се прекинати потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот, додавајќи оти бројот на...

Балкан 30.11.19 | 11:28

Таинствениот син на Еди Рама: Смртта на девојката не е единствената голема загуба на Грегор

Смртта на четиричленото семејство на Кристи Реци, свршеницата на едниот од синовите на албанскиот премиер Еди Рама, Грегор Рама, во земјотресот во Драч, ја погоди целата...

Балкан 30.11.19 | 10:57

Рама потврди: Запрени спасувачките операции, 50 загинати и 2.000 повредени во земјотресот

Потрагата и спасувачите операции за преживеаните во земјотресот што ја погоди Албанија официјално е завршена, зошто се верува дека нема повеќе тела под урнатините. Премиерот...

Балкан 29.11.19 | 11:13

Рама: Нема повеќе шатори, сите ќе бидат сместени во хотели

Албанскиот премиерот Еди Рама на вонредна владина седница најави дека стручни тимови за проценка на штетите ќе започнат со работа денеска, и дека досега се донирани...

Балкан 28.11.19 | 16:31

Погребана несудената снаа на албанскиот премиер: Никој од семејството Рама не ја испрати Кристи на вечното почивалиште

Меѓу бројните жртви на разорниот земјотрес кој ја погоди Албанија е и девојката на синот на премиерот на земјата, Еди Рама, пренесе италијанската Анса, а потоа и албанските...

Балкан 28.11.19 | 14:56

Рама не успеа да ги задржи солзите кога го прашаа за смртта на девојката на неговиот син

Премиерот на Албанија не успеа да ги задржа солзите кога беше запрашан за девојката на неговиот син Кристи Речи, која го загуби животот во страотниот земјотрес. Во земјотресот...

Балкан 28.11.19 | 14:36

Рама до медиумите: Запрете го тоа сега! Веднаш! Време е за психијатри, а не за астролози

По предупредувањето на утринската вонредна седница на владата и објавата на Твитер, Рама уште еднаш повторно ги предупреди медиумите дека, согласно со вонредната ситуација,...

Балкан 28.11.19 | 13:37

Албанските медиуми потврдија: Девојката на синот на Рама загина во земјотресот

Кристи Реци (24), девојка на Грегор (29), син на албанскиот премиер Еди Рама, е една од жртвите во земјотресот во Албанија. Веста ја пренесоа медиумите од регионот, а ја потврди...

Балкан 28.11.19 | 10:55

Во земјотресот загина идната снаа на Еди Рама

Албанските медиуми објавија дека меѓу жртвите во Туман во Албанија е и свршеницата на постариот син на премиерот Еди Рама, Грегори, а во текот на денот веста ја потврди...

Балкан 28.11.19 | 10:38

Рама: Денот на знамето на Албанија осамна во темница

Со куса објава на својот профил на Фејсбук, албанскиот премиер Еди Рама го одбележа денешниот национален празник Ден на знамето, со зборовите дека денот осамна во темнината...

Балкан 26.11.19 | 10:38

Вучиќ разговараше со Рама, понуди помош по земјотресот

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово телефонски разговараше со албанскиот премиер Еди Рама, откако Албанија ја погоди силен земјотрес, и понудија помош од...

Балкан 25.11.19 | 17:57

Рама до Курти: Не можеш да бидеш патриот ако седиш дома во пижами

Се повеќе се зголемува нетпреливоста помеѓу премиерот на Албанија Еди Рама и можниот премиер на Косово Албин Курти. Овој пат Курти му се налути на Рама за учеството...

Балкан 13.11.19 | 08:10

Рама: Курти не смее да ја отвори границата кон Албанија без согласност од Белград

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека политичарите во Приштина со спротиставувањето на заедничката иницијатива за создавање „мал Шенген“ ја загрозуваат надворешната...