Сега, во 2022 година, причината за економските проблеми ќе биде одговорот на руско-украинската војна, односно воените санкции и многукратно поскапувањето на енергенсите, унгарскиот премиер Виктор Орбан напиша на „Фејсбук.“ Зголемувањето на цените на енергенсите ја зголемува инфлацијата во секоја земја. Овие бруто цени на енергенсите не се предизвикани од економски процеси.

Драстичното поскапување на енергенсите беше јасно предизвикано од санкциите. Затоа, драстичното поскапување на енергенсите не е економијата, туку политиката, поточно политичките одлуки во Брисел. Цената на природниот гас во април 2022 година, во вториот месец од војната, беше околу 100 евра пишува Виктор Орбан.

Пред унгарските избори во април, европската позиција, предводена од Германија, беше дека санкциите мора да бидат разумни. Не смееме да ги уништуваме европските економии, така што санкциите не смеат да важат за енергенсите. Ова беше заеднички став бидејќи санкциите секогаш вредат да се наметнуваат на економските сектори каде што сме посилни од оној што сакаме да го ставиме под санкции. На полето на енергетиката, ние Европа сме џуџиња, а Русија е џин. Ова е прв пат да видам џуџе како казнува џин.

Во април со право мислевме дека и покрај повисоките цени на енергенсите, економските услови плански ќе се подобрат и покрај војната. Но, во јуни 2022 година, во Брисел беа усвоени економски и трговски санкции, вклучително и санкции за транспорт на нафта. Дополнително, на дневен ред беше ставена и санкцијата за набавка на природен гас, па почнувајќи од јуни 2022 година, цената на природниот гас за еден месец двојно се зголеми, а за уште еден месец тројно. Бидејќи бриселските правила ја поврзуваат цената на струјата со цената на гасот, истото се случи и на пазарот на електрична енергија.

Пазарната цена на струјата во Европа во април 2022 година изнесуваше 100 евра, денес е помеѓу 400 и 600 евра. Во меѓувреме, цените на гасот и електричната енергија во САД се дел од европските цени. Ајде да зборуваме директно: Европските земји денес плаќаат доплата за нафта, природен гас и струја! 100% зголемување на цените на енергенсите во Унгарија предизвикува моментална, општа инфлација помеѓу 3-5%. Со други зборови, цената на енергенсите, која денеска ќе се зголеми за три до четири пати, веднаш ќе се зголеми за 15-20%. Вака живееме денес. Да речеме искрено: ако се укинат санкциите, цените веднаш ќе се намалат за половина, а инфлацијата ќе се преполови. Без санкции, европската економија би ја вратила силата и би ја избегнала заканата од рецесија, вели Орбан.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.