Поранешниот бугарски премиер Кирил Петков веќе е под обезбедување. Ова го потврдија од пратеничката група на „Продолжуваме со промените – Демократска Бугарија“.

 

Согласно Законот , во случај на конкретна закана во мирнодопски услови, со одлука на меѓуресорска комисија се обезбедува заштита на лицата кои биле на позиции на претседател на Народното собрание или премиер и на оние кои се однесуваат на националната безбедност. напад на кој ќе ги поткопа, ослабне или создаде потешкотии за властите во земјата. Тие исто така имаат право на специјализиран превоз до четири години по нивното ослободување од функцијата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.