Алексеј Петров пред убиството бил на планинската населба Витоша без својот телохранител, јавува bTV. Тој редовно пешачел во оваа област на планината без личното обезбедување.Ова покажува дека убиецот добро ги познавал навиките на Петров.

Според неофицијални информации, жената која била со него не била негова сопруга, туку редовно одела на планинарење со него.

Престрелката се случила денеска во квартот „Драгалевци“ во главниот град во 12 часот и 20 минути. Досегашните информации велат дека Петров бил пукано со пушка
Не само во Драгалевци, туку и во соседните населби во подножјето на Витоша, има засилено полициско присуство и проверки.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.